Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził drugi stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce. Na całym obszarze województwa w dalszym ciągu przewiduje się wystąpienie intensywnych opadów ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził drugi stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce.

Na całym obszarze województwa w dalszym ciągu przewiduje się wystąpienie intensywnych opadów deszczu. Przewidywana wielkość opadów wyniesie lokalnie do około 50 litrów na metr kwadratowy w ciągu najbliższych 12 godzin. Oznacza to, że w Małopolsce dojdzie do podtopień, a nawet uszkodzenia dróg i budynków.

Pierwszy stopień zagrożenia ulewami wprowadzono za to w województwie świętokrzyskim i na Śląsku. Oznacza to utrudnienia dla mieszkańców tych regionów - mogą wystąpić problemy z komunikacją miejską oraz lokalne podtopienia.

W Dobczycach w Małopolsce nieprzejezdne są już drogi a niektóre domy zostały podtopione. Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, ze wstępnych informacji wynika, że zalanych zostało około 150-ciu budynków. "Po intensywnych opadach woda zalała budynki, a także drogę z Myślenic do Gdowa. Jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej biorą obecnie udział w działaniach ratowniczych, które polegają głównie na wypompowywaniu wody z zalanych obiektów, a także usuwaniu powalonych drzew" - poinformował rzecznik.

W zlewni Soły, Skawy, Raby, górnego Dunajca oraz Białej Tarnowskiej woda może przekroczyć stany ostrzegawcze.

Tymczasem w województwie śląskim w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły oraz na mniejszych dopływach Wisły na terenie województwa spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody, który może przekroczyć stany ostrzegawcze. W niektórych miejscach rzeki mogą nawet przekroczyć stany alarmowe.
Zapowiadany jest też wzrost poziomu wody w rzekach w województwie świętokrzyskim. W ciągu najbliższej doby w wyniku intensywnych opadów w zlewni Nidy i Czarnej Staszowskiej woda w rzekach może lokalnie przekroczyć stany ostrzegawcze.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!