Z Rynku w Kielcach znikają samochody, nie będzie przejazdu od Bodzentyńskiej do Piotrkowskiej

Agata Kowalczyk

W kwietniu kielecki Rynek zostanie zamknięty dla samochodów. – Spacerują tu mieszkańcy, rodzice z małymi dziećmi i mają się czuć się bezpiecznie – mówi pełnomocnik prezydenta Kielc, Danuta Papaj.
 Dawid Łukasik

Zamknięcie przejazdu od ulicy Bodzentyńskiej do Piotrkowskiej to wynik ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców. Za likwidacją ruchu na tej pierzei Rynku opowiedziało się 50,4 procent biorących udział w ankiecie a głos w niej oddało prawie 1,4 tysiąca osób.

- Zmiany chcemy wprowadzić w kwietniu. Pracujemy jeszcze nad pewnymi rozwiązaniami. Musimy fizycznie zablokować wjazd na Rynek, od ulicy Bodzentyńskiej, aby kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na znaki nie zapuścili się za daleko. Potrzebna jest jakaś przeszkoda, która uniemożliwi wjazd- dodaje. – Ludzie, którzy spacerują po Rynku muszą się czuć bezpiecznie – dodaje pełnomocnik.

Po zamknięciu Rynku potrzebne są także inne zmiany w organizacji ruchu, aby zapewnić dojazd do parkingu Centrum od tej strony. miasta. – Będzie się on odbywał ulicą Orlą. Zastanawiamy się nad organizacją ruchu na niej. Albo wprowadzimy ruch dwukierunkowy, ale wówczas musimy zlikwidować miejsca parkingowe albo zostanie jeden kierunek, ale w odwrotną stronę niż obecnie, od Warszawskiej do Koziej.

Na razie te zmiany będą obowiązywać testowo od wiosny do jesieni, jak się sprawdzą zostaną na stałe.

Co się stanie ze słynnymi donicami, które mają zmuszać kierowców do ograniczenia prędkości na Rynku ? – Znajdziemy dla nich miejsce, może ustawimy z nich przeszkodę, która uniemożliwi wjazd na Rynek – dodaje.

W tej samej ankiecie władze Kielc pytały mieszkańców, czy otworzyć dla ruchu ulice Paderewskiego na całej długości. Za przywróceniem przejazdu było 48,67 procent osób, a przeciwko 51,33 procent. Prezydent Kielc, Bogdan Wenta zapowiedział powtórzenie ankiety. – Być może tak się stanie, ale w późniejszym terminie, na razie skupiamy się na zmianach na Rynku- dodaje.

Prezydent pytał też mieszkańców o to, czy są za rozszerzeniem strefy płatnego postoju. Większość mieszkańców była przeciwna temu pomysłowi i władze Kielc uszanują ich wolę. – Szukamy innych dodatkowych miejsc parkingowych poza strefą- informuje.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.03.2019, 18:36

Po komentarzach widać że Kielce mentalnie (i w sumie nie tylko) nadal siedzą w latach siedemdziesiątych i PRL . Weźcie ludzie pojedźcie do normalnego miasta gdzie pieszy jest najważniejszy i nauczcie się ze swoim ego i samochodem niszczycie sami siebie. Niedługo Kielce całkiem się wyludnia .. ale co się dziwić gdy władze stworzyły i tworza miasto "prosamochodowe" przeprowadzając drogi ekspresowe przed środek miasta.

14.03.2019, 07:00

Ja po prostu nie kupuję w sklepach, blisko których nie mogę zaparkować. Mój wybór i tyle. Nie obchodzi mnie, czy kogoś to śmieszy, czy też podnieca. Nie ma co tutaj dorabiać jakiejkolwiek filozofii.

14.03.2019, 06:28

Widać że ludzi boli to że są zmotoryzowani. Wychodzą z założenia że samochodem zawsze da się dojechać wszędzie. Mnie to bawi ich rozumowanie no ale cóż głupiemu poradzisz ;) A kij pieszym i pasażerom komunikacji miejskiej - nam ma być lepiej.
Sam jestem kierowcą samochodowym, pieszym i pasażerem komunikacji jak coś.
A skoro już wychodzicie z założenia że to koniec świata to spójrzcie na inne miasta jak Lublin, Kraków, Poznań, Wrocław gdzie ciężko dojechać samochodem do centrum ;)

13.03.2019, 22:59

Dotąd zawsze rano zatrzymywałem się, by kupić pieczywo w tej starej piekarni na Bodzentyńskiej i jechałem dalej do pracy na Piotrkowskiej. Teraz już nie będę kupował, bo musiałbym zawracać. Pojadę od razu od IX Wieków i Dal Hotelu. Tym gorzej dla piekarza. Pozdrawia były klient wraz z rodziną.

13.03.2019, 21:39

To teraz już Opoje będą leżeć na tej zamkniętej ulicy.Brawo p Wenta!Cofam mój głos.Miało być lepiej a tu widzę dalej zaściankowe zadupie.

13.03.2019, 12:05

Co za debil wpadł na tak idiotyczny pomysł ?
Czy w tym mieście jest to już tradycją że biorą się za coś ludzie którzy nie mają o tym pojęcia ?
Żenada a nie władza.

13.03.2019, 10:25

Przeszkadzały doniczki? To teraz macie. Śmiać mi się z was chce i mam coraz więcej do tego powodów...

13.03.2019, 09:42

A może referendum, a nie jakieś ankiety, w których udział bierze nie wiadomo kto...

13.03.2019, 09:38

Spacerowicz - I tu masz 1000% racji.Rynek nie potrzebnie zalepiony płytami.Kiedyś to była wizytówka Kielc.Teraz jest dziadostwo.I jeszcze te :ogródki" piwne.A DZIECI OGLĄDAJĄ NAWALONYCH FACETÓW.

13.03.2019, 08:37

No niestety, przez te zakazy nie chce się nawet do centrum miasta jechać. Zablokowanie jeszcze Rynku masakra. szukałem kiedyś ankiety, aby zagłosować i nie znalazłem. Myślę, że głównie głosowali mieszkańcy Rynku, którym wszystko przeszkadza i jak typowy Polak ,,co wolno wojewodzie to nie tobie ...."

13.03.2019, 08:35

Do "i tyle"
Nasze partie opozycyjne miały instrumenty aby za pośrednictwem swoich radnych blokować przynajmniej niektóre wizje czy pomysły Lubawskiego.
Jak to robił np słynny radny - opozycjonista PO Jarosław M - kto chce to wie, podobnie jak inni opozycjoniści, wstrzymywał się od głosu po płomiennych przemówieniach albo przed głosowaniem wychodził.
Aż do kampanii wyborczej nie było żadnych głosowań negatywnych w RM.
To jest dobry temat dla politologa, może prof. KIK zechciałby napisać rozprawę na ten temat.
W świetle powyższego nazywanie Lubawskiego, człowieka, który kokietując tzw "mohery" jednocześnie potrafił, można zaryzykować twierdzenie, zniewolić różnymi działaniami, w tym kadrowymi opozycję, człowiekiem prymitywnym i mało inteligentnym jest mało uprawnione.
Taka opinia prowadziła do lekceważenia go, a on swoje i "nie swoje" robił.
"Nie swoje" dlatego, że nietrudno było zauważyć, że był skutecznym narzędziem w rękach pewnych środowisk polityczno- biznesowych, czego skutkiem m.in jest rzucające się w oczy zabetonowanie miasta i miliardowe zadłużenie.
Na koniec retoryczne pytanie:
Czy za tę unenviable situation w szerokim rozumieniu , w jakiej znalazły się Kielce można winić tylko Lubawskiego i pajacowatego Lipca?

13.03.2019, 08:13

No weź ...matki z dziećmi spacerują po tym betonie ? To koszmar mieszkać w centrum ...wyrazy współczucia ...to już lepiej wygląda ten kielecki park z sadzawką :-)))

13.03.2019, 08:00

Orla - tylko ruch dwustronny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BłAGAM. Bo niby dlaczego ma być zmiana kierunku. Dlaczego to Bodzentyńska ma być ważniejsza od trasy Piotrowska-Koźla-Orla-Warszawska-Kaczyńskiego? Dużo samochodów jeździ obecnie Koźla-Warszawska.

12.03.2019, 23:31

Może by tak ktoś w końcu pomyślał o wizytówce Kielc czyli deptaku Sienkiewka, codziennie niszczonym przez dziesiątki dostawców a zwłaszcza kurierów, którzy bardzo go niszczą tymi rozklekotanymi gruchotami z których leje się olej i benzyna, przejść swobodnie przed południem jest praktycznie niemożliwe. Czy nie można listu lub paczki dostarczyć kilkadziesiąt metrów pieszo?!? Trzeba zniszczyć i zasyfić nawierzchnię deptaka?!? Jak ja mam po nim potem swobodnie spacerować?!?

12.03.2019, 22:14

I tak będziecie się ,,naparzać,, jak ten pajac poniżej w komentarzu.Nie da się zrobić nowego otwarcia w kilka miesięcy.podejrzewam ,że działania nieudacznika Lubawskiego ,człowieka prymitywnego i o małej inteligencji będziemy odczuwać przez dziesiątki lat.Zostawił Kielce z 1 mld.długu.Kto to spłaci?Już brakuje na inwestycje i żeby ratować się przed koniecznością zwrotu unijnych dotacji zabiera się pieniądze z innych inwestycji np.teatru Kubuś.Do tej sytuacji przyczynili się również radni ,którzy dalej sprawują swoją funkcję.Z radością ,,przyklepywali,, pomysły nieudacznika.Czekam z niecierpliwością kiedy odbędzie się sesja Rady miasta poświęcona bieżącej sytuacji finansowej Kielc i na ,której usłyszymy jak władze miasta mają zamiar podjąć działania dotyczące spłaty zadłużenia.Na razie uprawiają rozdawnictwo.

12.03.2019, 21:54

Dawaj Wenta dalej ...
Naucz w końcu tych kieleckich oszołomów
szwabskiego "ordnungu" : )))
Bo po Lubawskim, jestęś facet
tak samo "dziwnym prezydentem"
naszego miasta, jak wspomniany Luby ...
Ale pruski dryl - przydałby się niejednej
"wojdzie" w Radzie Miasta.
: )))

12.03.2019, 21:29

Komu przeszkadza aktualne rozwiązanie?

12.03.2019, 21:03

A gdyby tak na rynku zerwać nawierzchnię i zrobić historyczne klepisko? Taki skansen.

12.03.2019, 20:42

UWAGA KIEROWCY,NIE MA PRZEJAZDU PRZEZ KIELCE,ZAMKNIĘTA JEDNA ULICA.........

12.03.2019, 20:32

Kiwrowca

12.03.2019, 20:32

Kiwrowca

12.03.2019, 20:32

Barany !!!! Bardzo dobrze ze zamykają! Jezdza swiry jak po polu
W dupie ludzi majac

12.03.2019, 20:29

Gdy chodzi o zamknięcie przejazdu ulicą Bodzentyńską do Piotrkowskiej, to urzędnicy słuchają się mieszkańców, którzy minimalną większością 50,4 do 49,6 chcieli zamknięcia ruchu. Nie ważne są potrzeby ogółu mieszkańców Kielc, tylko mieszkańców tego rejonu.
Gdy jednak mieszkańcy ulicy Witosa w zdecydowanej większości protestują przeciwko rozbudowie tej ulicy, to się ich nie słucha tłumacząc, że mieszkańcy nie mogą samolubnie blokować rozwoju miasta i myśleć tylko o sobie. Jak to więc jest?

12.03.2019, 20:27

Zamkną przejazd przez RYNEK,jaka rozpacz ,to chyba nie jedyna droga w KIELCACH.

12.03.2019, 20:25

Brawo! I jeszcze trzeba zrobić porządek z samochodami na Sienkiewce. Nie mówić już o babinkach handlujących badziewiem, włoszczyzną, owocami, grzybami i nabiałem jak na arabskim suku. Wszakże są ambicje mieć miasto metropolitarne, a nie ciemną prowincjonalna dziurę.