Minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie, nakładające na szkoły obowiązek zorganizowania miejsca, w którym uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie, nakładające na szkoły obowiązek zorganizowania miejsca, w którym uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki. Rozporządzenie ma na początku dotyczyć tylko uczniów z najmłodszych klas szkoły podstawowej.

Rzecznik MEN'u Grzegorz Żurawski uspokaja, że ta decyzja nie musi oznaczać dla szkół kolejnych, dużych inwestycji. Nie trzeba będzie kupować dla uczniów specjalnych szafek. Wystarczy, że dyrektorzy zorganizują miejsce w już stojących szafach lub wiszących półkach.

Dzięki rozporządzeniu jest szansa na to, że zmniejszy się waga tornistrów, noszonych przez najmłodszych uczniów. W 2003 roku Sanepid przeprowadził badania, z których wynikało, że teczki polskich dzieci są zdecydowanie za ciężkie.

Wiesław Rozbicki z warszawskiego Sanepidu powiedział, że waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10 procent ciężaru ucznia. Takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.
Przeciętny pierwszoklasista waży około 25 kilogramów. Tymczasem same podręczniki dla pierwszaka ważą około dwóch kilogramów

Rozporządzenie w sprawie miejsca na podręczniki w szkole, czeka teraz na podpis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort ten, wraz z ministerstwem edukacji, przygotowywał dokument.
Rozporządzenie wejdzie w życie od września. Docelowo zakres jego obowiązywania będzie zwiększana o kolejne grupy wiekowe.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Wredna Gimnazjalistka (gość)

  najlepiej żeby szafki były w podstawówce od 4-6 kl
  W gimnazjach...ja jestem i plecaki są okropnie ciężkie i ewentualnie w liceum :D
  A nie jakieś małe bachory ...one mają bardzo lekkie plecaki i nic im nie będzie jak trochę ponoszą sobie książki pff

  była 5-klasistka (gość)

  ja jak chodziłam do 5 klasy to mój plecak ważył 6 kilo nie tylko najmłodsi powinni mieć szafki

  Czwartoklasista (gość)

  Dlaczego akurat najmłodsi uczniowie mają mieć, oni mają bardzo leciutkie plecaki. Ciężkie są w czwartych, piątych i szóstych klasach.... Pff :

  Więcej na temat: