Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przygotowuje się by w połowie przyszłego roku przyjąć do siebie Teatr imienia Stefana Żeromskiego, który musi się wyprowadzić na czas remontu swej siedziby. Wiąże się to z modernizacją gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury, skromniejszą niż początkowo planowano.

W związku z planowanym remontem teatru konieczne było znalezienie miejsca, w którym teatr dramatyczny będzie mógł występować przez co najmniej dwa lata, bo tyle ma trwać remont. Znalezienie w Kielcach miejsca, które by to umożliwiło nie burząc działalności innej placówki było bardzo trudne. To dlatego odświeżono pomysł sprzed kilku lat – by rozbudować należący do Wojewódzkiego Domu Kultury budynek z salą gimnastyczną.

Miało być z rozmachem
Początkowo snuto plany solidnej rozbudowy: sala sportowa miała zamienić się w widownię na 317 miejsc, ze sceną i jej zapleczem, a na kolejnych kondygnacjach miały się znajdować pokoje biurowe, sale edukacyjne a także galeria. W sumie pięter miało być trzy. Budynek miał mieć niezależny wyjazd od strony alei Legionów.

Dzisiaj, kiedy dokumentacja jest gotowa wiadomo, że plany znacząco okrojono i ciągle szuka się sposobów zmniejszenia kosztów.
- Modernizacja nie zakłada znaczącej rozbudowy budynku – dobudujemy jedynie foyer od strony Alei Legionów by obiekt miał niezależne wejście – mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury. - Teren wokół trzeba zamienić w parking, który będzie służył placówce.
W dzisiejszej hali sportowej ma powstać scena z pełnym zapleczem i widownią na blisko 300 miejsc. - Zrezygnowaliśmy ze wznoszenia dodatkowych powierzchni biurowych, sal warsztatowych i galerii – dodaje Machnicki.

Gotowi na konkurs
Dokumentacja jest już gotowa, Wojewódzki Dom Kultury ma zgodę konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę dzięki czemu mógł wystartować w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej. Na konkurs poświęcony zachowaniu dziedzictwa kulturowego Urząd Marszałkowski przeznaczył około 30 milionów złotych. Konkurs jest jednoetapowy a to oznacza, że wziąć w nim udział mogli ci, którzy mają gotową dokumentacją, tak jak Wojewódzki Dom Kultury (oferty przyjmowano do 20 lipca). Czy placówka dostanie pieniądze okaże się w tym roku, teraz trwa ocena merytoryczna projektów.

Taniej dzięki kanałom
- Dzisiaj koszt modernizacji to 6,8 miliona złotych. Z Unii Europejskiej możemy dostać 80 procent tej kwoty, resztę w ramach wkładu własnego ma dać marszałek – dodaje Machnicki. - Dokładny kosztorys powinien być znany w tym tygodniu po spotkaniu z kolejnymi specjalistami. Udaje nam się obniżać wydatki, bo na przykład planowana budowa kanału pod ziemią nie będzie potrzebna: odkryliśmy bowiem dwa istniejące kanały z 1935 roku o wymiarach 170 na 90 centymetrów i długości 32 metrów. Nie wiadomo do czego miały służyć, ale teraz je wykorzystamy.

Jeśli dom kultury dostanie pieniądze będzie mógł ogłosić przetarg i jak najszybciej przystąpić do prac. – Ponieważ większość prac prowadzona jest wewnątrz budynku zimę można wykorzystać tak, by nowy sezon teatr dramatyczny zaczął u nas – mówi dyrektor.
Po zakończeniu remontu teatru i jego wyprowadzce Wojewódzki Dom Kultury zyska nową przestrzeń na własną działalność.

Wojewódzki Dom Kultury i teatr imienia Żeromskiego to działające w Kielcach instytucje podległe marszałkowi województwa świętokrzyskiego.

ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY


Wiadomości Kielce, Wydarzenia Kielce

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: