Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizualizacje odnowy Geoparku i budowy Parku Doświadczeń w Kielcach. Zobacz

Bartłomiej Bitner
Wizualizacje projektów  Geoparku i budowy Parku Doświadczeń.
Wizualizacje projektów Geoparku i budowy Parku Doświadczeń. Krzysztof Krogulec
Trzyosobowa komisja ekspertów rozpoczęła w poniedziałek sprawdzanie wizualizacji na modernizację ekspozycji stałej Geoparku Kielce. – Nadesłane projekty są okazałe i ciekawe. Wybór najlepszego będzie trudny – mówi będąca w składzie komisji Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym.

Sprawdzanie wizualizacji to kolejny krok Geoparku do rozbudowy swojej siedziby, polegającej na odnowieniu ekspozycji stałej opowiadającej o morzu dewońskim, oraz budowy na dachu – wkomponowanego w zbocze kamieniołomu budynku – geologicznego placu zabaw dla dzieci, czyli Geologicznego Parku Doświadczeń. Tydzień temu, 1 sierpnia, otwarto oferty związane z przetargiem na powyższą inwestycję pod kątem finansowym, w poniedziałek zaczęto sprawdzanie projektów odnośnie materiałów artystycznych.
- Otrzymaliśmy cztery oferty, więc tyle projektów musi ocenić komisja ekspertów – mówi Michał Poros z Geoparku Kielce.

Komisja liczy trzy osoby. W jej składzie znalazły się Sylwia Mularczyk, kierownik Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym, Paweł Król z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Małgorzata Stanasiuk-Mordalska z nadzorowanej przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie interaktywnej ekspozycji o procesach kształtowania się złóż węgla brunatnego „PGE Giganty mocy”. Każda z nich zawodowo zajmuje się tworzeniem wystaw, a także ich użytkowaniem. Teraz zadaniem tych osób będzie dokładne sprawdzenie liczących wiele plansz wizualizacji i katalogów przygotowanych przez autorów, którzy na razie nie zostali ujawnieni.

- Po wstępnym zapoznaniu się z projektami muszę powiedzieć, że przedstawiają one ciekawe koncepcje modernizacji ekspozycji Geoparku. Na pewno zwycięży najlepsza praca. Która? Na gorąco nie da się tego stwierdzić. Każdy projekt to wiele plansz zdjęć i opisów, a także wizualizacji. Na pewno weźmiemy pod uwagę to, jak zaaranżowana ma być ekspozycja po modernizacji, a także jakie treści edukacyjne proponują autorzy projektów – podkreśla Sylwia Mularczyk. – Po modernizacji ekspozycji opowieść o powstaniu morza dewońskiego musi być spójna. Dlatego musimy postawić się w roli osoby zwiedzającej, czyli sprawdzić, czy nam dana propozycja będzie odpowiadać i czy będzie tez łatwa w użytkowaniu – dodaje.

- Na wybranie najlepszej pracy komisja ma 60 dni czasu, ale liczymy, że stanie się to w ciągu miesiąca – mówi Michał Poros. Modernizacja siedziby Geoparku i budowa Geologicznego Parku Doświadczeń są jedną z trzech części inwestycji polegającej na uatrakcyjnieniu obiektów Geoparku Kielce. Kolejne to modernizacja i rozbudowa parku edukacyjnego rezerwatu Kadzielnia oraz zagospodarowanie fragmentu rezerwatu Wietrznia. Inwestycje mają zostać przeprowadzone przy unijnym dofinansowaniu (Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego). Ich koszt wstępnie szacowany jest na ponad 13 milionów złotych. Inwestycja w całości ma się zakończyć w 2019 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto