Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, jak będzie wyglądał nowy dworzec kolejowy w Skarżysku – zobacz wizualizację

Redakcja
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Skarżysku po przebudowie.
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Skarżysku po przebudowie. archiwum
Przetarg jeszcze w tym roku, inwestycja rozpocznie się i zakończy w przyszłym. Kolejarze szykują się do przebudowy dworca w Skarżysku - Kamiennej. Ile będzie kosztować - na razie nie wiadomo.

Trwa program przebudowy 464 dworców kolejowych w Polsce. Wśród przeznaczonych do remontu jest także ten w Skarżysku - Kamiennej. Dodajmy, jedyny w regionie świętokrzyskim. Zanim przystąpiono do planowania, w mieście odbyły się społeczne konsultacje z mieszkańcami - mogli się wypowiedzieć, czego oczekują od nowego dworca i jego otoczenia. Pomysłów było wiele, choćby stworzenie na wyższych piętrach hotelu. Mówiło się o zlokalizowaniu na dworcu restauracji sieci MacDonald’s. Proponowano też wyeksponowanie eksponatów z istniejącej na dworcu Izby Tradycji.

Jest dworzec, jest problem

Nie jest tajemnicą, że z dworcem w Skarżysku PKP ma problem. To potężny, czterokondygnacyjny gmach o powierzchni użytkowej 3300 metrów kwadratowych. Obecnie ponad jedna czwarta (900 metrów) leży odłogiem. Właścicielom zależy na tym, by budynek wykorzystać do maksimum. - Założenia są takie, by dworzec służył nie tylko kolejarzom i pasażerom, ale i mieszkańcom. - Powinien być bramą Skarżyska, jego wizytówką - mówił w grudniu 2016 roku Artur Fojud z Polskich Kolei Państwowych. Paweł Chmielewski, dyrektor projektu, zapowiadał wówczas, że prace rozpoczną się w drugiej połowie 2017 roku, zakończą rok później. Jak to z naszymi kolejami bywa, nastąpiło opóźnienie.

Mają już pozwolenie

Kilka dni temu prezydent Skarżyska - Kamiennej Konrad Kronig zdradził, że PKP otrzymało już pozwolenie na budowę. Wcześniej przyjęto projekt przebudowy dworca i terenu wokół niego. Warto przypomnieć, że kilka lat temu budynek odnowiono z zewnątrz, a miasto zbudowało parking i zajezdnię dla busów. Jako ozdobę i symbol związków miasta, zwanego Grodem Kolejarzy z koleją, postawiło przy wiadukcie odrestaurowaną starą, wielką lokomotywę - PT-47, zwaną „Petuchą”. Kiedy rozpędzi się inwestycyjna ciuchcia? - Ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy planowane jest na ten rok, a realizacja inwestycji na 2019 roku - informuje Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Plany są ambitne

Po modernizacji dworzec, choć zachowa zabytkowy charakter, ma być dostosowany do współczesnych potrzeb podróżnych. Obiekt stanie się bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Dzięki monitoringowi poprawi się bezpieczeństwo. - Podróżni będą mogli korzystać z czytelnego systemu informacji. Budynek zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (pojawi się między innymi pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne dla niewidzących. W budynku zaplanowano przestrzeń na poczekalnię, kasy biletowe, toalety i pomieszczenie wyposażone w przewijak. Zaplanowano również lokale komercyjne - wyjaśnia Aleksandra Grzelak. Po drugiej stronie torów planowana jest budowa publicznego parkingu na ponad 120 samochodów. Część budynków po stronie dzielnicy Kamienna zostanie wyburzona. Ile będzie kosztować inwestycja? Dowiemy się po rozstrzygnięciu przetargu. Wiadomo, że znaczna część kosztów zostanie pokryta z pieniędzy unijnych.

Ma już 133 lata - zbudowali go Rosjanie

Dworzec kolejowy w Skarżysku - Kamiennej oddano do użytku w 1885 roku. to jedna z nielicznych w mieście zabytkowych budowli.
Dwa lata wcześniej otwarto pierwszy odcinek Kolei Iwangrodzko-Dąbrowskiej, z Dęblina do Kielc. Na trasie której znalazła się osada Kamienna. W 1885 roku gotowy był fragment Kielce - Dąbrowa Górnicza. Inwestorem było Towarzystwo Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Linia kolejowa miała liczyć 462 kilometry i była najdłuższa w Królestwie Polskim. Warto pamiętac, że wybudowano ją w wersji szerokotorowej, typowej jedynie dla Rosji. W czasie I wojny światowej dworzec został częściowo zniszczony, w czasie II wojny stację bombardowali Niemcy, potem Sowieci. Po wojnie przywrócono mu dawną postać. Kilka lat temu PKP odnowiła elewację, miasto zadbało o plac przed budynkiem.

DUB IT Tuning Festiwal w Targach Kielce. Oto mistrzowie tuningu

ZOBACZ TAKŻE: Dub It Tuning festiwal w Kielcach. Niesamowity drift

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto