Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach szykują skwer pod pomnik Witosa, postać już odlana w częściach (WIDEO, zdjęcia)

Agata Kowalczyk
Tak będzie wyglądać Wincenty Witos na pomniku w Kielcach.
Tak będzie wyglądać Wincenty Witos na pomniku w Kielcach. Archiwum
Pomnik Wincentego Witosa, który powstanie w Kielcach na razie jest w kawałkach. Monument będzie montowany w październiku a odsłonięcie patrona ludowców jest planowane 11 listopada w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Monument stanie przy skrzyżowaniu ulic IX Wieków Bodzentyńskiej i Kościuszki. - Jest to dobre i godne miejsce. Monument będzie widoczny z kilku ulic, którymi przechodzi i przejeżdża wiele osób - mówi Józef Szczepańczyk, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa. – Nasz patron będzie zwrócony twarzą na wschód, w stronę ulicy Sandomierskiej, po lewej ręce będzie miał aleję IX Wieków Kielc.

Postać Wincentego Witosa jest odlewana z brązu w pracowni Jacka Guzery w Dąbrowie pod Kielcami. Projekt rzeźby wykonał Michał Pronobis . Został on wybrany pośród trzech prac, jego konkurentami byli Paweł Pietrusiński i Józef Opala.
-Witos będzie miała 2,75 metra wysokości. Stanie on na granitowym postumencie o wyskosci1,30 metra – dodaje. – Na razie pomnik jest w częściach, każdy element postaci jest odlewany osobo i będzie łączony. Pracownia ma wykonać pomnik do 25 października.

Skwer, na którym stanie pomnik jest już przygotowywany. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Wykopywane są krzewy, które rosły tu do tej pory i przenoszone na rabatę tworzona na trawniku, wzdłuż ulicy Kościuszki oraz na teren między Silnicą a Urzędem Wojewódzkim.

Prawie cały teren skweru wokół pomnika zostanie zagospodarowany zielenią. – Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi ona zajmować aż 95 procent działki – informuje. - Od strony ulicy Kościuszki zrobimy dojście z płyt bazaltowych, które będą luźno ułożone, teren między nimi zostanie wysypany korą. Miejsce, na którym stanie monument będzie nieco podniesiony. Pomnik wraz z dojściem zajmie tylko 40 metrów kwadratowych, resztę powierzchni zajmie zieleń. Posadzimy krzewy irgi płożącej.

Kto sfinansuje budowę pomnika? – Prowadziliśmy społeczną zbiórkę pieniędzy, między innym wśród naszych działaczy w całej Polsce, podczas różnych imprez - tłumaczy. – Pieniądze wpłynęły aż od 40 samorządów. Wszystkich sponsorów wymienimy na tabliczkach, które zostaną zamontowane na cokole. Szacujemy, że koszty projektu i budowy wyniosą około 300 tysięcy złotych.

Pomnik ma być odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w 100 rocznicę odzyska przez Polskę Niepodległości.

Dlaczego świętokrzyscy ludowcy chcą postawić w Kielcach pomnik swojego patrona ? – Wincenty Witos był patriotą, bohaterem, działaczem społecznym. Był związany z Kielcami, kilka razy przebywał w naszym mieście, między innym w maju 1939 roku na zjeździe wojewódzkim partii, gdzie mówił, że najważniejsze jest zachowanie niepodległości kraju, a potem był w lipcu albo czerwcu - dodaje. - Ostatni raz był w Kielcach w 1945 roku, prawdopodobnie wtedy spędził u nas noc w trakcie przewozu w nieznanym kierunku przez służby NKWD.

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto