Pomnik Wincentego Witosa, który powstanie w Kielcach na razie jest w kawałkach. Monument będzie montowany w październiku a odsłonięcie patrona ludowców jest planowane 11 listopada w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Monument stanie przy skrzyżowaniu ulic IX Wieków Bodzentyńskiej i Kościuszki. - Jest to dobre i godne miejsce. Monument będzie widoczny z kilku ulic, którymi przechodzi i przejeżdża wiele osób - mówi Józef Szczepańczyk, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wincentego Witosa. – Nasz patron będzie zwrócony twarzą na wschód, w stronę ulicy Sandomierskiej, po lewej ręce będzie miał aleję IX Wieków Kielc.

Postać Wincentego Witosa jest odlewana z brązu w pracowni Jacka Guzery w Dąbrowie pod Kielcami. Projekt rzeźby wykonał Michał Pronobis . Został on wybrany pośród trzech prac, jego konkurentami byli Paweł Pietrusiński i Józef Opala.
-Witos będzie miała 2,75 metra wysokości. Stanie on na granitowym postumencie o wyskosci1,30 metra – dodaje. – Na razie pomnik jest w częściach, każdy element postaci jest odlewany osobo i będzie łączony. Pracownia ma wykonać pomnik do 25 października.

Skwer, na którym stanie pomnik jest już przygotowywany. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Wykopywane są krzewy, które rosły tu do tej pory i przenoszone na rabatę tworzona na trawniku, wzdłuż ulicy Kościuszki oraz na teren między Silnicą a Urzędem Wojewódzkim.

Prawie cały teren skweru wokół pomnika zostanie zagospodarowany zielenią. – Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi ona zajmować aż 95 procent działki – informuje. - Od strony ulicy Kościuszki zrobimy dojście z płyt bazaltowych, które będą luźno ułożone, teren między nimi zostanie wysypany korą. Miejsce, na którym stanie monument będzie nieco podniesiony. Pomnik wraz z dojściem zajmie tylko 40 metrów kwadratowych, resztę powierzchni zajmie zieleń. Posadzimy krzewy irgi płożącej.

Kto sfinansuje budowę pomnika? – Prowadziliśmy społeczną zbiórkę pieniędzy, między innym wśród naszych działaczy w całej Polsce, podczas różnych imprez - tłumaczy. – Pieniądze wpłynęły aż od 40 samorządów. Wszystkich sponsorów wymienimy na tabliczkach, które zostaną zamontowane na cokole. Szacujemy, że koszty projektu i budowy wyniosą około 300 tysięcy złotych.

Pomnik ma być odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w 100 rocznicę odzyska przez Polskę Niepodległości.
Dlaczego świętokrzyscy ludowcy chcą postawić w Kielcach pomnik swojego patrona ? – Wincenty Witos był patriotą, bohaterem, działaczem społecznym. Był związany z Kielcami, kilka razy przebywał w naszym mieście, między innym w maju 1939 roku na zjeździe wojewódzkim partii, gdzie mówił, że najważniejsze jest zachowanie niepodległości kraju, a potem był w lipcu albo czerwcu - dodaje. - Ostatni raz był w Kielcach w 1945 roku, prawdopodobnie wtedy spędził u nas noc w trakcie przewozu w nieznanym kierunku przez służby NKWD.


Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
Wiadomości Kielce, Wydarzenia Kielce

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

asd (gość)

Biedny Witos, obserwując poczynania dzisiejszych tzw "ludowców" z rozpaczy się w grobie przewraca bo jego ideały ci "Ludowcy" maja tam gdzie im słońce nie zagląda

Anonimowy członek PSL co ma sumienie (gość)

Poseł Szczepańczyk w Kielcach i Świętokrzyskim odpowiadał za nabór "swoich" sędziów na aplikacje sędziowskie.
Ograniczony dostęp do zawodu oraz weryfikacja wszystkich to było zadanie Posła Szczepańczyka w latach 90 i potem
Pana Posła od Sędziów.
Zapamiętajmy.

Kukiz 15 (gość)

PSL nie założył Wincenty Witos !!!!!!!!
A jedynie "wygryzł" prawdziwego Ludowca i twórcę PSL !!!!!!
Jakub Bojko bo o nim mowa !!!!!!
Współtwórca PSL razem z Wysłołuchami i Twórca rozłamowego PSL "Piast" w 1913 r.
Wójt podtarnwskiego Gręboszowa !!!!!
Wieloletni poseł i Minister w II RP.

Kate (gość)

To zgroza, żeby wycinać setki pięknych krzewów róż w okresie pełnego kwitnienia, po to aby PSL zapunktował pomnikiem Witosa przed wyborami! Jestem zbulwersowana takim niszczeniem przyrody, podobnie jak inni przechodnie, którzy obserwowali wycinkę.

GOSC (gość)

Co za brednie. Był związany z Naszym miastem bo przebywał w Kielcach kilka razy. To co drugi kierowca TIRA , który przejeżdza przez Kielce też zasługuje na pomnik. Co takiego istotnego , doniosłego , ważnego czy istotnego zrobił dla miasta Kielce Pan Witos , że zasługuje na pomnik w Naszym mieście. Jest masa kielczan , którzy swoją pracą ,działalnością zasłużyli na pomniki.Za zbudowanie zakładów wytwórczych ,, PSS,,Społem ,, w 1920 roku./ wsród założycieli Stefan Żeromski/ które są znane , a produkty cenione.w calutkim kraju. Czy ktoś im postawił pomnik. TAKICH PRZYKŁADÓW WYBITNYCH KIELCZAN CZY OSÓB , KTÓRE PRZYJECHAŁY DO KIELC OSIADŁY TU I ZROBIŁY COŚ WYJĄTKOWEGO POŻYTECZNEGO SĄ SETKI - ONI POMNIKÓW NIE MAJĄ. A TA BANDA ZSL OWA CHCE POMNIK DLA FACETA , KTÓRY BYŁ TU PRZEJAZDEM TRZY RAZY......

sygitoyo (gość)

To przykre
ale obecnie Twarz Ruchu Ludowego w Kielcach
nie kojarzy się z Witosem
kojarzy się głównie z zasłoniętą twarzą pani Stanioch