W Kielcach ponad siedemset osób pobiegło "Tropem Wilczym" [WIDEO, dużo zdjęć]

pawie
Na starcie biegu w Parku Miejskim stanęło 750 amatorów oraz zawodowych biegaczy. Dawid Łukasik
Około 750 amatorów i zawodowców wzięło udział szóstej edycji imprezy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Zawody odbyły się w niedzielę. Dystans 10 kilometrów najszybciej pokonał Dawid Kubiec ze Starachowic.

Start i metę wyznaczono w Parku Miejskim w Kielcach. Uczestnicy do wyboru mieli dwa biegi: na dystansie rodzinnym o długości 1963 metry (długość to symboliczne nawiązanie do roku śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”) oraz na dystansie 10 kilometrów.

Bieg "Wilczym Tropem" w Kielcach [ZDJĘCIA część 2]

Na linii startu głównego biegu stanęło około 750 osób - zarówno amatorów, jak zawodowo uprawiających tę dyscyplinę sportu. Trasę wyznaczono ulicami Kielc. Na czas trwania biegu część ulic w centrum miasta zamknięto. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja.

Przed rozpoczęciem rywalizacji przeprowadzono profesjonalną rozgrzewkę w rytm tanecznych utworów. Tuż po godzinie 12 padł dźwięk do startu. Na czele kolumny biegaczy stanęli zawodowcy, dalej byli amatorzy. Część biegaczy przyniosła ze sobą flagi Polski. Niektórzy założyli wojskowe uniformy. Pojawił się także mężczyzna bez... koszulki. Wielu uczestników biegu miało na sobie t-shirty z wizerunkami najbardziej znanych „Żołnierzy Wyklętych” jak choćby rotmistrza Pileckiego.

Na dystansie 10 kilometrów najlepszy okazał się Dawid Kubiec z Juventy-Kobex Starachowice. 31-letni zawodnik trasę pokonał w 32 minuty i 20 sekund. - Pogoda sprzyjała, bo nie wiał wiatr, a temperatura nie była problemem po rozgrzewce. Jestem bardzo zadowolony - powiedział Dawid Kubiec.

Drugie miejsce zajął Tomasz Biskupski z AZS UJK Kielce - 32 minuty i 54 sekundy. Z trzecim wynikiem bieg ukończył Piotr Jaśtal także z AZS UJK Kielce - 33 minuty i 40 sekund.

W gronie pań bezkonkurencyjna okazała się Sabina Jarząbek z AZS UJK Kielce. Z czasem 37 minut 32 sekundy była jedyną kobietą, która zeszła poniżej 40 minut na dystanie 10 kilometrów. Na drugiej lokacie znalazła się Olga Pietrzak - 40 minut i 35 sekund. Trzecie miejsce zajęła Anna Gromadzka - 42 mnuty i 33 sekundy.

Idea biegu „Tropem Wilczym” zrodziła się w roku 2013. Impreza ma na celu promocję biegania jako sposobu troski o dobra kondycję fizyczną oraz uczczenie pamięci bohaterów drugiej konspiracji lat 1944-1963 - Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbył się w niedzielę w wielu miastach Polski i świata.