Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Bodzentyńska w Kielcach zmieni się nie do poznania

Agata Kowalczyk
Dawid Łukasik
Ulica Bodzentyńska w Kielcach ma być miejscem relaksu i wypoczynku. Ratusz ogłosił konkurs architektoniczny na jej zagospodarowanie.

ZOBACZ TAKŻE:
Pocisk przy placówce dla dzieci z autyzmem w Kielcach

Konkurs architektoniczny obejmuje odcinek od Kościuszki do placu świętego Wojciecha.

- To jedna z najstarszych ulic w mieście o dużym potencjale – informuje Tomasz Zboch, kierownik Biura Planowania Przestrzennego w Wydziale Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w ratuszu. Niestety nawet jej mieszkańcy nie dostrzegają walorów i możliwości tego obszaru i co powiedzieli nam w czasie konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Instytut Dizajnu. Nowym zagospodarowaniem chcemy wydobyć z niej charakter rekreacyjny i wypoczynkowy.

Są co najmniej trzy miejsca na ulicy Bodzentyńskiej, które mogą pełnić taką funkcję, po przebudowie, zaprojektowaniu zieleni i elementów małej architektury. - Zależy nam na przebudowie przedpola kamienicy, w której znajduje się bar „11.30” i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Skarpę można inaczej zaprojektować i ciekawie wykorzystać schody. Inwencja należy do projektantów. Oczekujemy też pomysłów na zagospodarowanie terenu położonego na przeciwko, po drugiej stronie jezdni, przed plebanią. Ten obszar będzie większy niż obecnie, ponieważ proboszcz chce przesunąć ogrodzenie bliżej kościelnego budynku a przyjęty niedawno miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala mu na to. To także świetne miejsce nadające się na wypoczynek i relaks wśród zieleni. Takich skwerków powinno być jak najwięcej w mieście i powstają one, jak na przykład trójkąt u zbiegu Kościuszki i Bodzentyńskiej, na którym stanie pomnik Wincentego Witosa.

Konkurs obejmuje też teren między ulicą Bodzentyńską a place świętego Wojciecha, gdzie stoją ławki. To miejsce też można uatrakcyjnić.

Na przebudowę ulicy Bodzentyńskiej magistrat chce uzyskać unijne pieniądze. Organizacja konkursu architektonicznego zwiększa szanse na otrzymanie dotacji. Prace przy rewitalizacji mogą się zacząć po 2019 rok.

Pracownie architektoniczne, które spełniają kryteria konkursu i chcą wystartować w konkursie mogą składać wnioski do 21 listopada a gotowe prace będą przyjmowane do 20 lutego 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto