Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko u nas! Najstarsze fotografie Kielc (ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Najstarsza fotografia Kielc pokazuje Pałac Biskupów Krakowskich  z 1857 roku (data z opisu zdjęcia) widziany od frontu z góry – najpewniej z balkonu dzwonnicy kościoła katedralnego. Pałac sprzed przebudowy na siedzibę Rządu Gubernialnego Kieleckiego.
Najstarsza fotografia Kielc pokazuje Pałac Biskupów Krakowskich z 1857 roku (data z opisu zdjęcia) widziany od frontu z góry – najpewniej z balkonu dzwonnicy kościoła katedralnego. Pałac sprzed przebudowy na siedzibę Rządu Gubernialnego Kieleckiego.
Pierwszy znany obraz Kielc uzyskany techniką fotograficzną to datowane na 1857 roku zdjęcie Pałacu Biskupów Krakowskich. Jego autorem jest Władysław Krajewski, właściciel pierwszego w mieście zakładu fotograficznego.

- Niestety, nie dysponujemy i nie wiemy czy się zachowały fotografiami Maksymiliana Starsza, pioniera polskiej fotografii, który w 1857 wydał podręcznik fotografii a w Kielcach pracował w 1837 roku - mówi Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc. – Dlatego zdjęcie Krajewskiego uważamy za najstarszy zachowany fotograficzny obraz miasta.

O najstarszych zdjęciach Dziedzic pisze w wydanej właśnie przez muzeum książce „Najstarsze fotografie Kielc (do 1885 roku).

Najstarsze zdjęcia pochodzą ze ściennego kalendarza na rok 1868 wydanego przez Krajewskiego. Jego jedyny egzemplarz znajduje się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Krajewski oprócz portretów i reprodukcji obrazów umieścił na nim 7 widoków miasta, zdjęcia pochodzą z lat 1857 – 67. Jakość zdjęć nie jest najlepsza, są wielkości kilku centymetrów, ale po opracowaniu udało się dostrzec bardzo ciekawe szczegóły. Pokazują one wnętrze kolegiaty kieleckiej przed 1886 rokiem czy widok Karczówki od strony Kielc w tym samym czasie. To także widok na Bramę Krakowską łączącą kolegiatę z siedziba biskupa.

Duży zespół fotografii Kielc zachował się także w zbiorach Biblioteki Narodowej. - To 25 odbitek dokumentujących stan miasta tuż po jego rozbudowie w latach 1866 – 1872 u progu kolejnego skoku rozwojowego związanego z doprowadzeniem do Kielc linii Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej – mówi Leszek Dziedzic.

Kto je zrobił? Mógł to być Krajewski, ale także kolejni fotografowie: Wincenty Grabowski czy Bronisław Wilkoszewski i Józef Grodzicki, którzy także otworzyli w Kielcach zakłady fotograficzne.

- Zdjęcia pokazane w książce z pewnością nie są jedynymi z tamtych lat, ale jedynymi nam znanymi z tego okresu – dodaje Leszek Dziedzic.

Książkę można nabyć w księgarni Światowid oraz w siedzibie Muzeum Historii Kielc.

W ostatnich dniach jeden z rosyjskich portali opublikował zdjęcia z Kielc, które powstały pok koniec XIX wieku. Prezentowaliśmy je na kielce.naszemiasto.pl. ZOBACZ TU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto