Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy budynek w Kielcach. Poznaj jego niezwykłą historię [WIDEO, zdjęcia]

Bartłomiej Bitner
Tajemniczy budynek na Pietraszkach powstał w latach 1937-1939. Wybudowano go jako siedzibę Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, ale ten nie rozpoczął działalności, bo wybuchła wojna. Dziś w ośmiu lokalach w obiekcie mieszkają rodziny w trudnej sytuacji życiowej.
Tajemniczy budynek na Pietraszkach powstał w latach 1937-1939. Wybudowano go jako siedzibę Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, ale ten nie rozpoczął działalności, bo wybuchła wojna. Dziś w ośmiu lokalach w obiekcie mieszkają rodziny w trudnej sytuacji życiowej. Krzysztof Krogulec
Znajduje się na terenie Kielc, ale mało kto o nim słyszał i wie. Schowany w lesie na Pietraszkach budynek w stylu pałacowym skrywa niezwykłą historię. Dziś w kilku lokalach mieszkają w nim rodziny w trudnej sytuacji życiowej, a kiedyś funkcjonował w nim szpital gruźliczy i dom pomocy społecznej. Obiekt nigdy jednak nie służył w tym celu, w jakim go wybudowano.

Budynek znajduje się nieopodal pętli autobusowej na kieleckich Pietraszkach. Jego adres to ulica Bobrowa 15. Skryty za drzewami i mocno obrośnięty chwastami oraz krzewami obiekt od strony drogi wydaje się niewielki, jednak kiedy wejdziemy na działkę, na której stoi, i zbliżymy się do niego, jest bardzo okazały. Składa się z trzech części – budynku głównego po środku i dwóch mniejszych po bokach. W tym od strony wschodniej znajduje się kaplica, w tym od zachodu – sala gimnastyczna o wymiarach 20 na 10 metrów.

Dziś tajemniczy budynek należy do Caritas Diecezji Kieleckiej. Ale wcześniej spełniał wiele różnych funkcji, choć nigdy tej, do której był przymierzany.

- Budowa tego budynku w stylu pałacowym zaczęła się w 1937 roku. Obiekt oddano do użytku w sierpniu 1939 roku. Wybudowano go jako siedzibę Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, który miał rozpocząć działalność od września 1939 roku. Nie doszło do tego ze względu na wybuch II wojny światowej – mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

W czasie wojny w obiekcie stacjonował garnizon niemiecki. Budynek nie doznał poważnych uszkodzeń, dlatego w 1945 roku zamieszkały tam siostry Albertynki. – Od końca wojny do 1950 roku mieściła się tam placówka o charakterze pomocy medyczno-socjalnej. Dokładny profil działalności nie jest znany. Kiedyś próbowałem go zgłębić w archiwum, ale nie znalazłem dokładnych informacji. Na pewno w 1950 roku w obiekcie zaczął działać szpital gruźliczy, a siostry wyprowadziły się w połowie lat 50. Lecznica funkcjonowała zaś do lat 70., kiedy utworzono tam Dom Pomocy Społecznej dla osób psychicznie chorych – opowiada ksiądz Stanisław Słowik.

Chodzi o obecny Dom Pomocy Społecznej imienia profesora Antoniego Kępińskiego w Kielcach, który mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 76. – Dom w budynku przy Bobrowej 15 działał od 1971 roku do 18 grudnia 2000 roku. Potem przez 8 lat funkcjonował na Dobromyślu, a od tego czasu jesteśmy w obecnej siedzibie – mówi Marek Kubicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej.

W połowie lat 90. budynek na Pietraszkach z rąk państwowych, w które trafił po wojnie, przeszedł w ręce Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Dopiero potem przejęła go Caritas Diecezji Kieleckiej. – Obiekt przez około 8 lat stał pusty. Gdy porozumieliśmy się z kurią, otworzyliśmy tam mieszkania dla osób w trudnych warunkach finansowych i lokalowych. Zajętych jest osiem mieszkań, na parterze i pierwszym piętrze – mówi ksiądz Słowik. Dodaje, że na razie nie ma w planach remontu. – Zdajemy sobie sprawę, jaki jest stan tych lokali, ale niestety wszystko rozbija się o finanse – kończy dyrektor Caritas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto