Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi żacy w regionie ukończyli rok akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Było sympozjum naukowe i pokaz magii! [ZDJĘCIA]

albo i ir
Zakończenie V jubileuszowej edycji Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego
Zakończenie V jubileuszowej edycji Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego Izabela Rzepecka
Stu studentów w sobotę, 8 czerwca zakończyło rok akademicki w Kielcach na najmłodszym, bo dziecięcym uniwersytecie. Uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku Uniwersytet Dziecięcy świętuje swój mały jubileusz - pięciolecia istnienia. Słuchacze odebrali pamiątkowe dyplomy i wzięli udział w sympozjum.

Wspaniałe jubileuszowe zakończenie roku akademickiego dla najmłodszych odbyło się w Centrum Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. A to za sprawą Uniwersytetu Dziecięcego, który obchodzi swoje 5-lecie. W sobotę, 8 czerwca dyplomy i indeksy odebrała setka najmłodszych, ale jakże zdolnych studentów z całego województwa świętokrzyskiego. Niektórzy nie po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach uniwersytetu dziecięcego.

- Trudno wyliczyć wszystkie aktywności, które odbyły się w tym roku i w minionych latach. Byliśmy na wielu warsztatach, ćwiczeniach, wykładach, pokazach, wędrówkach, wernisażach, dodatkowych zjazdach – mówiła koordynator Uniwersytetu Dziecięcego, doktor habilitowany Anna Wileczek, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przez 5 lat na Uniwersytecie Dziecięcym pod okiem 100 wykładowców studiowało 620 dzieci. Oprócz naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zajęcia prowadzili eksperci z wielu instytucji, między innymi Fundacji „Kreatywne Myślenie”, Geoparku Kielce, Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim oraz Teatru Lalki i Aktora Kubuś.

Efekty tej pracy było widać podczas Sympozjum Naukowego Dzieci „Zadziwiający świat nauki”. Potem młodzi słuchacze odebrali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w zajęciach.

9-latka zafascynowana chemią

9-letnia Oliwia ze Szkoły Podstawowej numer 22 w Kielcach w Uniwersytecie Dziecięcym uczestniczy od 3 lat: - Zajęcia prowadzone na uniwersytecie bardzo mi się podobały, najbardziej te chemiczne, kiedy pokazywano nam różne doświadczenia - mówiła dziewczynka. Podczas sobotniego sympozjum przygotowała referat na temat martwych drzew i ich właściwościach dla przyrody. Mama Oliwii, pani Olga nie kryła dumy z córki: - Bardzo się cieszę, że córka już po raz kolejny brała udział w zajęciach w ramach uniwersytetu. W wieku 6 lat uczestniczyła w Uniwersytecie odkrywczego sześciolatka i w zasadzie od tego się zaczęło. Widzę, że tego typu zajęcia poszerzają wiedzę i wyobraźnię dziecka, a takie wystąpienie jak dziś, dodaje mu odwagi. Córka przedstawiła piękny referat i jestem z niej bardzo dumna - mówiła Pani Olga.

Pasjonat Lego i maszyn rolniczych mistrzem kostki Rubika

Tematem referatu 9-letniego Filipa, ucznia II klasy Szkoły Podstawowej w Nizinach była... kostka Rubika. Chłopiec w pełnej auli nie tylko opowiadał o historii i teorii układania kostki, ale także sam z niebywałą prędkością zaprezentował, jak prawidłowo należy układać kostkę. Prezentacja oczywiście się udała: - Tematem mojego referatu była kostka Rubika, którą w bardzo łatwy sposób się układa. Na początku uczył mnie tato, a reszty nauczyłem się sam - mówił chłopiec i dodał - Tutaj najbardziej podobały mi się zajęcia z budowania robotów z klocków Lego. Mama Filipa, Pani Ewa podkreśla, że w ramach uniwersytetu dzieci uczestniczą w wielu zajęć praktycznych: - Filip bardzo lubi zajęcia praktyczne, dlatego uniwersytet pozwala mu rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jak widać jest zainteresowany głównie naukami ścisłymi - mówiła Pani Ewa: - I maszynami rolniczymi... - dodał jeszcze Filip.

Przesłanie Disneya i pokazy iluzji

- „Kto może marzyć, ten może to też zrobić” powiedział Walt Disney. Miejcie marzenia duże i małe, sięgajcie aż do gwiazd – zwracała się do słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego prorektor do spraw studenckich i kształcenia, doktor habilitowana Monika Szpringer, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Wszystko się zaczyna w dzieciństwie. To, co teraz postanowicie i wymyślicie może stać się pasją i spełnić w dorosłym życiu. Życzę wam, żebyście doświadczyli wspaniałych rzeczy, wykorzystali to, czego nauczyliście się i dalej szli tą drogą, żebyście poszukiwali, byli radosnymi osobami, umieli się bawić i wiedzieli, że nauka to jest wspaniała pasja, zabawa, ciekawość i mądrość.

Wielką atrakcją dla dzieci był pokaz iluzjonistyczny magika z Wrocławia. Dzieci nie tak łatwo było "zaczarować" iluzjoniście. Sympozjum naukowe poprowadzili Dominika Czarnota i Jan Nawrocki.

Uniwersytet Dziecięcy zaprasza na swoje kolejne edycje. Bardzo mile widziane są nie tylko dzieci ze szkół podstawowych, ale też ich opiekunowie. W ramach nieodpłatnego „Uniwersytetu Rodzicielskiego” warsztaty rozpocznie 30 rodziców. Rekrutacja rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto