Skutery elektryczne w Kielcach. Od poniedziałku będzie można nimi jeździć [ZDJĘCIA]

MATZaktualizowano 
Skutery elektryczne, którymi od poniedziałku, 1 kwietnia po mieście będą mogli poruszać się kielczanie zostały zaprezentowane. W sobotnie południe maszyny przyjechały na kielecki Rynek i były podziwiane przez mieszkańców.

56 skuterów w sobotnie południe ruszyło spod Galerii Korona w Kielcach, gdzie od kilku dni można było je podziwiać, na Rynek. Tam maszyny zostały zaprezentowane kielczanom.

W 100 procentach elektryczne skutery firmy, od poniedziałku, 1 kwietnia będzie można wypożyczać na minuty wprost z ulicy. Skutery elektryczne blinkee.city obsługuje się w sposób innowacyjny, a zarazem prosty – przez darmową aplikację mobilną, którą użytkownicy instalują na smartfonie. Można ją pobrać z sieci, ze strony www.blinkee.city/pl/. Po rejestracji każdy użytkownik zyskuje dostęp do mapy miasta pozwalającej na zlokalizowanie najbliższego skutera i zarezerwowanie go. Od tego momentu mamy 15 darmowych minut na dotarcie do jednośladu. Koszt przejażdżki to 69 gr. za minutę i 9 gr. za postój, a dla studentów – 59 gr. za minutę. – Warto jednak zauważyć, że po przekroczeniu 89 zł na dzień skuterem można jechać dalej, ale już bezpłatnie. To sprawia, że wybór jednośladu elektrycznego zamiast np. samochodu jest często bardziej opłacalny – tłumaczy Marcin Maliszewski, prezes firmy blinkee.city. Łatwością jest też sposób parkowania skutera, jeśli nie chcemy już z niego korzystać.Skuter wystarczy zaparkować w strefie określonej w aplikacji, na chodniku czy parkingu – wszędzie tam, gdzie jest to dozwolone przez przepisy drogowe.

Ze skuterów mogą korzystać osoby od 14 roku życia. Potrzebne będzie wtedy posiadanie prawa jazdy kategorii A, czyli na motorowery. Natomiast osoby powyżej 24 roku życia żeby korzystać ze skutera nie muszą posiadać prawa jazdy, a jedynie dostęp do rachunku bankowego, żeby móc opłacić jazdę. Jedna bateria w skuterze może wystarczyć na około 50 kilometrów jazdy. Maksymalna prędkość jaką może rozwinąć maszyna to natomiast około 45 kilometrów na godzinę.

Partnerem kieleckiej wypożyczalni skuterów elektrycznych jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach. Jaka będzie rola przedsiębiorstwa? - Będziemy zwozić skutery, które się znajdą poza strefą parkowania, będziemy wymieniać baterie, serwisować drobne rzeczy techniczne. W przypadku poważniejszych zdarzeń, będziemy zwozić skutery do bazy MPK i wykonywać naprawy - mówi Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach.

Na kieleckim rynku pojawił się też prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Ten pomysł wpisuje się w trendy, jakie duże miasta wykorzystują poprzez elektromobilność. Mam nadzieję, że do skuterów przekonają się nie tylko młodsi, ale także starsi mieszkańcy naszego miasta - mówił Bogdan Wenta.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.10 21:24:31

Pierdzielicie jak cie nie mogę, 0,69 zł za minute jazdy. Dobra cena za sprzęt puki co sprawny i dobrze działający. Radość z jazdy nie do opisania, nawet dla kierowców samochodów, co jakiś czas mnie ktoś zaczepia jak zsiadam i pyta. Za ile jak to działa? co trzeba zrobić, aby się przejechać? Świetna sprawa, oby tylko pogoda dopisała. Uważa, że nawet świetny sposób aby sobie potrenować jazdę na parkingu, czy po osiedlu. Fajnie, że coś takiego się pojawiło, i powodzenia.

2019.04.04 18:52:27

Od kiedy 14 latek może mieć prawkoA?chyba chodzi o AM

2019.04.03 10:18:06

Nie wiem ale mam zamiar konkurencyhnie 45 gr za minure i max 50 zl mna dzień wypożyczenie

2019.03.31 22:25:08

Po pierwsze kopia dowodu musi być zrobiona zgodnie z RODO (prawie połowa danych na dowodzie zasłonięta) , w przeciwnym razie ktoś może mieć bardzo duże problemy . Po drugie Kielce są biedne ludzie liczą każdy grosz. Po trzecie brak odpowiedniego klimatu.

2019.03.31 20:39:37

Ciołku, Wenta mieszka w Dyminach a nie Bilczy

2019.03.31 16:51:40

Nie gośc oni maja wymieniac aku. Ulatory na naladowane jak ktos przejedzie

2019.03.31 14:34:45

ciekawe jak ktos przejedzie 40 km....ja biore skuter i zostaje mi 10 km....a ja mam do przejechania 20 km,zostawiam bo pada bateria? i nici z wycieczki....rozumiem gdyby byly ladowarki na miescie to bylby w tym sens..parodia

2019.03.31 14:30:08

ktos wzial dofinansowanie hhhha na mega genialny innowacyjny program a ogolnie wyjdzie z tego jedna wielka farsa

2019.03.31 14:28:26

skan dowodu hhhhha dobre

2019.03.31 12:04:38

Jeżeli pojadę wynajętym skuterem np. do pracy a firma znajduje się poza strefą wyznaczoną w aplikacji do parkowania, to muszę zapłacić za dodatkowe minuty i poświęcić czas, aby odstawić skuter w wyznaczone miejsce? Po czym zamówić taxi lub iść na przystanek MZK, aby dojechać do pracy? Bezsensu.

2019.03.31 11:00:27

Obywatel.PL --A w jaki sposób jakaś jednorazowa czapka zabezpieczy przed wszami ??Powodzenia ha ha ha ,

2019.03.31 10:23:07

Czyli ze jak? Skutery trzeba parkować (zostawić) w strefie zaznaczonej w aplikacji ? To jest bez sensu

2019.03.31 10:12:09

Wysyłanie jakiejś aplikacji zdjęć dowodu osobistego czy prawa jazdy to jakiś chory pomysł i zdecydowanie go wszystkim odradzam no chyba że kiedyś chcecie mieć jakiś kredycik albo konto i tłumaczyć się w sądzie że to nie wy.

2019.03.31 08:46:52

1 godzina skuterem 41,40 zł, 1 godzina MZK 3,20 zł. Przy kieleckich stawkach godzinowych ok 14 zł brutto, ta oferta skierowana jest dla bogatszych mieszkańców, tylko, że oni wolą swoje wypasione fury.

2019.03.31 08:26:42

Operator blinkee.city wyjaśnia:

# skutery można wypożyczać z dowolnego miejsca tam, gdzie są dostępne na mapie aplikacji, obecnie są zaprezentowane na Rynku i pod Korona więc zachęcamy, by wykorzystać niedzieli i pięknej pogody do przejażdżki,

# można je pozostawić bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego w obrębie mapy na aplikacji, ale mapa nie ogranicza obszaru możliwości jazdy skuterami blinkee.city,

# skutery można zmieniać w ciągu dnia, czyli limit max opłaty nie jest ograniczony zasięgiem pojedynczego pojazdu, to duży PLUS, np. korzystasz rano jadąc do szkoły lub pracy z najbliżej zaparkowanego skutera / wracasz po zajęciach kolejnym blinkee / a jadac na korki, a nastepnie do znajomych możesz wykorzystać kolejny skuter - ogranicza użytkownika tylko kończąca się dobą bo limit nalicza się na nowo po godzinie 00.00



piszcie komentarze na bieżąco odpowiadamy.

2019.03.31 07:55:13

Skutery mozna wypożyczać juz od 30.03 apka działa. Sam jezdzielmmmmm! Superrrrr!



Są czapki jednorazowe pod kask wiec bez obaw. Blinkee o wszystkim pomyslał o i za dzienks 👍👍👍

2019.03.30 22:56:24

Rozumiem ,że po skończonej jeździe następny chętny zakłada ten sam kask.Wszy już otwierają szampana ha ha ha .

2019.03.30 21:54:21

Czyli jeżdżąc non stop ok 50 km/h bateria starcza na trochę ponad godzinę i co mam czekać jak ktoś wymieni baterię za kilka godzin ? Jak tym można jeździć cały dzień jak nie ma baterii ???

2019.03.30 18:54:29

skan dowodu? zapomnijcie. moge isc do mpk i pokazać dowód ale żadnych skanów nie dostaniecie.

2019.03.30 18:31:47

a gdzie wypożyczalnie rowerów !!!

2019.03.30 18:25:24

papajowentyl

2019.03.30 17:18:46

..."po przekroczeniu 89 zł na dzień skuterem można jechać dalej, ale już bezpłatnie."...

OK tylko czy będzie jeszcze ..."paliwo" ?!= energia(?) lub na ile jej wystarczy ?

Konkurencyjność z taxi i własnym autem jest mrzonką.

Wyposażony w instalację gazową samochód ile przejedzie za 89 zeta ?

Może zmysł ekologiczny kielczan zwycięży ? Wiadomo, to absurd - nie w tym cofniętym cywilizacyjnie mieście.



Wg mnie taki skuter to super sprawa, (bardzo pożądana alternatywa ) ale zbyt drogo (!!!) - stawka za minutę.

Popyt będzie na początku, wykreowany przez: nowość, ciekawość etc.

Obym się mylił.

W tym mieście, które jest na dole tabeli w różnych rankingach (np. ostatnie miejsce wśród miast pod względem reputacji ) komunikacja publiczna powinna być za darmo ale myśli się odwrotnie.



Doić w najprostszy sposób tj. ściągać z ludzi korzystających z komunikacji miejskiej.

IDIOTYZM i nie dziwota, że w różnorakich plebiscytach Kielce są czerwoną latanią.

2019.03.30 17:09:50

Tylko że by im drzwi nie odpadały w czasie jazdy !

2019.03.30 16:52:19

Chłop ze Szpęgawska wsi kociewskiej , aktualnie mieszkający w podkieleckiej wsi Bilcza mówi .......,, w naszym mieście,, ...... w jakim naszym. Osoba wenta jest tu ciałem obcym , niepożądanym , kompromiyującym Kielce. wenta nigdy nie będzie kielczaninem.

2019.03.30 16:44:21

Mam nadzieje, że nie będą jeżdzić po Rynku, deptaku czy chodnikach. Oby Straż czy Policja tego pilnowały, bo znając Kielce, moze się okazac, że zaraz zacznie się rozjedżanie pieszych w całym centrum! Oby nie.