Segregujemy coraz więcej śmieci

Artykuł sponsorowany

Od dwóch lat wszyscy mieszkańcy Kielc i przedsiębiorcy korzystają z nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W ramach jednej opłaty wszyscy mają jednakowe możliwości pozbycia się różnych rodzajów śmieci.
- W Kielcach nowy system gospodarowania odpadami działa prawidłowo. Udało się wybrać dobry sposób naliczania opłaty, czyli od każdej osoby zamieszkującej w naszym mieście. Prawidłowo oszacowano wysokość stawki. Potwierdzeniem tego jest to, że przez dwa lata nie było potrzeby jej zmiany, a w innych gminach konieczne było wprowadzenie podwyżek – informuje Magdalena Godlewska z Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi w kieleckim magistracie.

*

Każdy może oddać wszystkie odpady
W nowym systemie każdy mieszkaniec płaci, co miesiąc za odbiór śmieci, a wysokość opłaty jest uzależniona od tego, czy segreguje odpady czy nie. Przed wejściem w życie nowych przepisów z segregacją śmieci było różnie, ale na pewno nie było takich możliwości pozbywania się odpadów, jak teraz. Obecnie od mieszkańca odbierane są odpady surowcowe, szkło, zmieszane odpady komunalne, odpady zielone i odpady wielkogabarytowe.
Dość ważnym dla mieszkańcy, szczególnie domów jedno-rodzinnych jest to, że mogą pozbyć się w cywilizowany sposób odpadów wielkogabarytowych jak meble, dywany, wózki. Elektrośmieci jak lodówki, pralki, komputery, wózki, odkurzacze, monitory, radia, suszarki i prostownice do włosów, telewizory, czy kuchenki mikrofalowe nie są odbierane na takich zasadach jak wielkogabarytowe, ale również można się ich legalnie pozbyć. Obierane są też odpady zielone, jak skoszona trawa, czy ścięte gałęzie.
Mamy możliwość oddania również opakowań po farbach, środkach ochrony roślin, olejach, smarach i innych substancjach toksycznych dla środowiska. Nie mogą trafić do zwykłego śmietnika. Są przyjmowanie tak, jak elektrośmieci, czy odpady wielkogabarytowe w specjalnie otwartym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Magazynowej 3.
Tutaj można przywieźć także niepotrzebne opony samochodowe, czy gruz budowlany. Wszystkie odpady zostaną przyjęte za darmo.

Odbiór na telefon
Innym, wygodnym rozwiązaniem pozbycia się elektrośmieci jest telefon do firmy, która odbierze je w domu. Kielce uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Moje miasto bez elektro-śmieci” organizowanej przez Organizację Odzysku ElekroEko, która odbiera takie odpady. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 2222 333 00. W umówionym terminie pracownicy przyjadą po duży niepotrzebny już sprzęt.
Miasto zapewniło też możliwość pozbycia się przeterminowanych leków, które są niebezpieczne dla środowiska i powinny trafić do specjalistycznego zakładu utylizacji. Możemy je oddać bezpłatnie w ponad 40 aptekach na terenie Kielc. U ubiegłym roku zebrano 7,8 tony niepotrzebnych medykamentów.

Segregujemy coraz więcej
- Analizy potwierdzają systematyczny wzrost ilości odpadów segregowanych przez mieszkańców. Jest to efektem rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, która jest podnoszona między innymi dzięki edukacji prowadzonej nie przez gminę – dodaje.
Przez pierwsze pół roku obowiązywania nowego systemu gospodarowania odpadami kielczanie oddali skromne ilości niebezpiecznych odpadów. Wówczas do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiło tylko 5,6 tony śmieci. A w 2014 roku przywieziono ich 560 ton.
Kielce jako jedno z nielicznych miast wzięło na sobie obowiązek odbierania odpadów komunalnych także od przedsiębiorców. Inne gminy ograniczyły system tylko do nieruchomości zamieszkałych.
Cały czas prowadzony jest monitoring systemu. Dzięki temu można go ulepszać. Pierwsze zmiany są już wprowadzane. Jedną z nich jest chipowanie pojemników na śmieci, co ma uszczelnić system i ułatwić rozpatrywanie reklamacji dotyczących usługi odbioru odpadów komunalnych. Odpady będą odbierane tylko z oznakowanych pojemników.

*

Artykuł dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto