Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica powstania styczniowego w Kielcach. Obchody na Karczówce [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Marszem pamięci oraz uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w klasztorze Pallotynów, apelem pamięci wraz z salwą honorową - tak obchodzono dzisiaj 156 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na kieleckiej Karczówce.

Uroczystości na Karczówce rozpoczęły się tradycyjnym marszem pamięci szlakiem powstańców, którym przez górę Brusznię szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce powstańczej zbiórki na Karczówce. O tej samej godzinie dwie grupy wymaszerowały w kierunku Karczówki, jedna sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp na Białogonie, a druga z Czarnowa. W samo południe, w kościele świętego Karola Boromeusza odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. – Trzeba koniecznie pomodlić się za weteranów, Polaków, którzy zginęli na Wzgórzu Zamkowym i powstańców, którzy zginęli na Karczówce - mówił podczas mszy ksiądz Jan Oleszko, rektor Klasztoru Pallotynów. - Pamięć o tych, którzy wywalczyli wolność można wywalczyć
tolerancją, zrozumieniem, wyciągnięciem dłoni i porozumieniem. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy w kraju jest tak dużo nienawiści i agresji. Polska powinna być naszym wspólnym dobrem. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik powstańców styczniowych, który się mieści za murem klasztornym. 

Wszystkich w tym przedstawicieli władzy zaskoczyła mroźna pogoda i śliska nawierzchnia, niektórzy co  chwila przewracali się, albo musieli wspierać się na ramionach innych. Senator Krzysztof Słoń, członek zarządu Marek Gosek w wizytowych butach mieli nie lada problem, żeby utrzymać się w pionie.   Rozpoczął się apel poległych i modlitwa za wszystkich żołnierzy znanych i nieznanych. Kilka razy wygłoszono zdanie „Cześć wszystkim bohaterom”.  Na  koniec uroczystości oddano salwę honorową, która nieco wystraszyła przybyłe na uroczystość dzieci. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty. W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe, oraz grupa rekonstrukcji historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, harcerze, kombatanci. Organizatorami tegorocznych uroczystości na Karczówce byli księża Pallotyni, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci "Karczówka.

Warto wiedzieć, zwłaszcza młodsze pokolenia, że Powstanie Styczniowe to narodowy zryw Polaków przeciwko Rosjanom, które rozpoczął się 22 stycznia 1863 roku i trwał do wiosny 1864 roku. Objęło swym zasięgiem całe Królestwo Polskie, Litwę, Białoruś i częściowo Ukrainę. Wybuchło ze względu na nasilające się uciski narodowe przez Rosjan. Przyspieszenie powstania Nastąpiło przez tzw. brankę, czyli przez pobór do wojska. W tamtym czasie powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który opublikował manifest powstańczy i uzupełniające go dekrety. Rozegrano wiele bitew w walce o wolność.
Marszem pamięci oraz uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w klasztorze Pallotynów, apelem pamięci wraz z salwą honorową - tak obchodzono dzisiaj 156 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na kieleckiej Karczówce. Uroczystości na Karczówce rozpoczęły się tradycyjnym marszem pamięci szlakiem powstańców, którym przez górę Brusznię szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce powstańczej zbiórki na Karczówce. O tej samej godzinie dwie grupy wymaszerowały w kierunku Karczówki, jedna sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp na Białogonie, a druga z Czarnowa. W samo południe, w kościele świętego Karola Boromeusza odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. – Trzeba koniecznie pomodlić się za weteranów, Polaków, którzy zginęli na Wzgórzu Zamkowym i powstańców, którzy zginęli na Karczówce - mówił podczas mszy ksiądz Jan Oleszko, rektor Klasztoru Pallotynów. - Pamięć o tych, którzy wywalczyli wolność można wywalczyć tolerancją, zrozumieniem, wyciągnięciem dłoni i porozumieniem. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy w kraju jest tak dużo nienawiści i agresji. Polska powinna być naszym wspólnym dobrem. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik powstańców styczniowych, który się mieści za murem klasztornym. Wszystkich w tym przedstawicieli władzy zaskoczyła mroźna pogoda i śliska nawierzchnia, niektórzy co chwila przewracali się, albo musieli wspierać się na ramionach innych. Senator Krzysztof Słoń, członek zarządu Marek Gosek w wizytowych butach mieli nie lada problem, żeby utrzymać się w pionie. Rozpoczął się apel poległych i modlitwa za wszystkich żołnierzy znanych i nieznanych. Kilka razy wygłoszono zdanie „Cześć wszystkim bohaterom”. Na koniec uroczystości oddano salwę honorową, która nieco wystraszyła przybyłe na uroczystość dzieci. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty. W uroczystościach uczestniczyły także poczty sztandarowe, oraz grupa rekonstrukcji historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, harcerze, kombatanci. Organizatorami tegorocznych uroczystości na Karczówce byli księża Pallotyni, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci "Karczówka. Warto wiedzieć, zwłaszcza młodsze pokolenia, że Powstanie Styczniowe to narodowy zryw Polaków przeciwko Rosjanom, które rozpoczął się 22 stycznia 1863 roku i trwał do wiosny 1864 roku. Objęło swym zasięgiem całe Królestwo Polskie, Litwę, Białoruś i częściowo Ukrainę. Wybuchło ze względu na nasilające się uciski narodowe przez Rosjan. Przyspieszenie powstania Nastąpiło przez tzw. brankę, czyli przez pobór do wojska. W tamtym czasie powstał Tymczasowy Rząd Narodowy, który opublikował manifest powstańczy i uzupełniające go dekrety. Rozegrano wiele bitew w walce o wolność. Krzysztof Krogulec
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto