Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na kieleckich skrzyżowaniach. Będzie elektroniczne sterowanie ruchem

Agata Kowalczyk
Aleksander Piekarski
Drogowcy szykują na kieleckich drogach wielką rewolucję, która na początek ma objąć ponad 60 skrzyżowań. Inteligentny elektroniczny system, do którego zostanie podpięta sygnalizacja świetlna ma zapewnić płynny przejazd przez Kielce o każdej porze dnia.

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę ITS, czyli po polsku Inteligentnego Systemu Transportowego. Ma on usprawnić funkcjonowanie transportu w mieście i nadać priorytet komunikacji zbiorowej. Na przykład autobus jest opóźniony i system ma możliwość zmiany trwania cyklu świateł , aby szybciej się przemieszczał, bez stania na skrzyżowaniach.

-Do systemu zostanie wciągniętych 61 skrzyżowań, na których działa sygnalizacja świetlna oraz trzy, na których będzie ona zamontowana w ramach tego projektu, na ulicach Ściegiennego i Weterynaryjnej, Ściegiennego i Do Browaru oraz Krakowskiej i Pakosz. Poza tym każde nowe skrzyżowanie powstające w mieście wyposażone w sygnalizację także będzie podłączane do sytemu, na przykład na budowanej ulicy Pileckiego, modernizowanych Zagnańskiej , Witosa, czy wjazd do Lidla przy Popiełuszki - informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Wszystkie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną będą wyposażone w czujniki i kamery rejestrujące natężenie ruchu, czy prędkość pojazdów a obraz z nich będzie przesyłany do Centrum Sterowane Ruchem Drogowym, które powstanie w ratuszu przy ulicy Strycharskiej. Inżynierowie ruchu będą obserwować na kamerach, co się dzieje w mieście i ewentualnie interweniować. Na przykład na ulicy doszło do kolizji i tworzą się korki także na sąsiednich ulicach, aby je rozładować wydłużą tam zielone światło dla kierowców.

Na głównych ulicach zostaną zamontowane elektroniczne tablice, na których będą wyświetlane informacje o warunkach na drogach, czasie przejazdu daną trasą oraz drogami alternatywnymi. Na początek będzie ich siedem, a lokalizacje ustalą projektanci.
W ramach tego projektu przez skrzyżowania, do których dochodzą ścieżki rowerowe zostaną dobudowane przejazdy wyposażone w sygnalizację świetlną.

Zaplanowane są modernizacje albo wymiany starych sygnalizacji. Konieczna będzie też przebudowa kilku skrzyżowań. Na Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej, przy wyspie centralnej powstanie pas do lewoskrętów, zwiększy się też przepustowość skrzyżowania. Na Źródłowej i Zagórskiej zostaną zlikwidowane lewoskręty a ruch w lewo będzie się odbywał zawrotką, która powstanie przy bazarze przed skrzyżowaniem Bohaterów Warszawy i Tarnowskiej. Na tym skrzyżowaniu mają być dobudowane lewoskręty.

Przy wprowadzaniu sytemu miasto zostanie rozkopane. Skrzyżowania muszą być połączone ze sobą światłowodami, które trzeba doprowadzić. Do tego dojdzie przebudowa skrzyżować czy wymiana sygnalizatorów. – Te utrudnienia jednak będą mniejsze niż początkowo zakładaliśmy, ponieważ ograniczyliśmy zakres projektu ze względów finansowych- dodaje rzecznik.
System jest otwarty i istnieje możliwość dołączenia do niego kolejnych skrzyżowań w miarę ich powstawania i innych elementów elektronicznych jak stacje meteorologiczne, monitoringu buspasów, czy tablic wyświetlających czas, za jaki zapali się czerwone światło.

W tym roku powstanie projekt przedsięwzięcia, a wykonanie wszystkich prac rozpocznie się w 2019 roku i potrwa około 2 lat.

Projekt i realizacja systemu ma kosztować około 30 milionów złotych, Unia Europejska pokryje 85 procent kosztów.

ZOBACZ TAKŻE:

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto