Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Refundacja dla pracodawców

[email protected]
O refundację składek w pierwszej kolejności mogą się ubiegać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Mają do tego prawo, jeżeli łączy ich z nimi stosunek pracy, zawarty na podstawie umowy o pracę, powołania, ...

O refundację składek w pierwszej kolejności mogą się ubiegać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Mają do tego prawo, jeżeli łączy ich z nimi stosunek pracy, zawarty na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W przypadku zakładów pracy chronionej za pracowników uważa się również osoby wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia, w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania lub jego połowy, w przypadku pozostałych.

Pracodawca - płatnik składek ma obowiązek zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych każdego pracownika w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Wyjątkowo, pracownicy będący członkami służby zagranicznej zgłaszani są do ubezpieczeń nie później niż w terminie rozliczania i opłacania składek za miesiąc, w którym powstał obowiązek ubezpieczeniowy.

Informacja o tym, czy zgłaszany pracownik posiadania prawa do emerytury, renty lub orzeczony stopień niepełnosprawności, zawarta jest w kodzie tytułu ubezpieczenia, który stosuje się w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych przez płatników. Kod tytułu ubezpieczenia składa się z 6 znaków:

podmiot podstawowy - cztery pierwsze znaki,

ustalone bądź nieustalone prawo do emerytury lub renty - piąty znak,

orzeczony stopień niepełnosprawności lub jego brak - znak ostatni.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zatem od przychodu osiągniętego przez pracownika w danym miesiącu płatnik naliczy obowiązkowe składki:

na ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc.,

na ubezpieczenie rentowe - 6 proc.,

na ubezpieczenie chorobowe - 2,45 proc.,

na ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67 proc. do 3,6 proc.

Natomiast sam pracownik po części finansuje składki emerytalne i rentowe oraz w całości składkę chorobową na ogólną kwotę w wysokości 13,71 proc. podstawy wymiaru (o tę kwotę pomniejszane jest jego wynagrodzenie).

Po opłaceniu należnych składek w ZUS pracodawca może zwrócić się do PFRON o ich refundację składając dwa rodzaje dokumentów:

miesięczne informacje o podstawach wymiaru i składkach na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych,

wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc.

Oznacza to, że począwszy od składek na ubezpieczenia społeczne należnych za styczeń 2008 r., rozliczonych w dokumentach styczniowych (oznaczenie 01.2008) i płatnik zobowiązany jest za osoby niepełnosprawne rozliczyć i opłacić składki na zasadach ogólnych obowiązujących pozostałych płatników i pracowników bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności lub prawa do renty.

W konsekwencji zmieniły się zasady wypełniania dokumentu rozliczenia miesięcznego ZUS DRA. Począwszy od ZUS DRA składanego za styczeń 2008 r. płatnicy w bloku III pozostawiają puste pole 02 i 03 oraz nie wypełniają pól dotyczących finansowania składek przez PFRON w bloku IV.

Warunkiem zwrotu pieniędzy przez PFRON jest terminowe opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne w całości oraz brak zaległości wobec tego funduszu.

Ile zwrotu dla pracodawców?

Wysokość refundacji uzależniona jest od rodzaju i wielkości zakładu pracy.

W przypadku zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej Fundusz pokrywa:

- składki emerytalne (należne od pracownika i od pracodawcy - 19,52 proc. podstawy wymiaru),

- chorobowe (należne od pracownika - 2,45 proc. podstawy wymiaru),

- rentowe (należne od pracodawcy - 6,5 proc. podstawy wymiaru)

- wypadkowe (należne od pracodawcy - od 0,40 proc. do 8,12 proc. podstawy wymiaru).

W przypadku pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u którego niepełnosprawni stanowią co najmniej 6 proc. załogi, Fundusz zwraca:

- składki emerytalne (należne od pracownika i od pracodawcy - 19,52 proc. podstawy wymiaru) osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

- składkę wypadkową (należną od pracodawcy - od 0,40 proc. do 8,12 proc. podstawy wymiaru) osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

W przypadku zakładu zatrudniającego mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty Fundusz zwraca:

- składki emerytalne (należne od pracownika i od pracodawcy - 19,52 proc. podstawy wymiaru) osób zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto