Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujemy zabytkowe nagrobki na kieleckich cmentarzach

Lidia Cichocka
Nagrobek rodziny Bzowskich jest pięknym przykładem secesyjnej sztuki cmentarnej.
Nagrobek rodziny Bzowskich jest pięknym przykładem secesyjnej sztuki cmentarnej. Aleksander Piekarski
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego po raz 24 organizuje kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach.

Zanim wolontariusze staną z puszkami prosząc o datki prezes stowarzyszenia Stanisław Szrek opisuje to, co udało się zrobić za pieniądze zebrane w ubiegłym roku.

- Dzięki hojności Kielczan otrzymaliśmy 67 tys. złotych a miasto, tak jak w poprzednich latach, dołożyło podobną kwotę na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych – mówi Szrek. To dzięki temu poddaliśmy konserwacji 15 pomników. Prezes podkreśla, że przy ciągle dużych potrzebach wybiera te nagrobki, których stan jest bardzo zły. W tym roku ratowano pomniki z piaskowców, bo ten kamień rzeźbiony w bardzo delikatne wzory po prostu sypie się i detale powstałe w kamieniarskich warsztatach znikają.

Na pierwszy ogień poszły secesyjne nagrobki na cmentarzu Starym z bardzo pięknymi dekoracjami rodziny Bzowskich i Marii Jewlew. Uratowano przed zniszczeniem potężny pomnik z czerwonego piaskowca prof. Krzyżanowskiej, założycielki szkoły dla dziewcząt, osoby wielce zasłużonej dla Kielc. Prace objęły także nagrobek ciotki Żeromskiego - Matyldy Saskiej, z którym jednak będzie kłopot bo tablicę inskrypcyjną wykonano z tzw. marmuru kieleckiego źle znoszącego ekspozycję. Porwano się też na kosztowne prace przy pomnikach żeliwnych. Renowację pomnika Mieszkowskich zakończono a Łukaniewiczów rozpoczęto.
Grób Łukaniewiczów to potężne założenie. -Zbudował go w 1889 roku urzędnik Lasów Państwowych dla swej żony, potem sam został tu pochowany oraz inni członkowie rodu – mówi Stanisław Szrek. Niestety, obecnie nie żyje nikt z krewnych a grobowiec popadała w ruinę. W tym roku oczyściliśmy płyty z czerwonego piaskowca, które osłaniały kryptę oraz zakonserwowaliśmy żeliwny nagrobek. Był on ozdobiony wysokimi na 70 cm rzeźbami świętych, które wrócą na miejsce w przyszłym roku po zakończeniu konserwacji.

Odnowiono kilka zniszczonych klap do krypt, bo przez dziury widać było trumny, niektórzy wrzucali tam śmieci, zdarzało się, że w kryptach nocowali bezdomni. Konserwacja klap oraz uzupełnianie metalowych ogrodzeń grobów maja być kontynuowane także w przyszłym roku. - Planujemy także przycięcie drzew, bo skryte pod nimi rzeźby pokrywają mchy, większa ilość światła byłaby z pewnością dla nagrobków lepsze – mówi Stanisław Szrek.
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków trwa do 2 listopada (środa), wolontariusze kwestują w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy: Starego, Nowego, Partyzanckiego, Wojskowego i Prawosławnego, na Piaskach, na Białogonie, oraz na Cedzyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto