Radny Rady Miasta Kielce Maciej Bursztein proponuje zakaz używania jednorazówek z tworzyw sztucznych w Urzędzie Miasta i jednostkach

RedakcjaZaktualizowano 
Maciej Bursztein, radny Rady Miasta Kielce z klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny.
Maciej Bursztein, radny Rady Miasta Kielce z klubu Projekt Świętokrzyskie - Bezpartyjny i Niezależny.
Miasta w całej Europie oraz w Polsce wprowadzają zakaz używania jednorazówek z plastiku i tworzyw sztucznych w swoich urzędach. Czy w Kielcach będzie tak samo? Pomysł podjęcia regulacji zgłasza radny miejski Maciej Bursztein.

W piątek Maciej Bursztein złożył interpelację w tej sprawie. Radny opowiada się za wprowadzeniem zakazu używania jednorazowych opakowań, naczyń oraz sztuców wykonanych z tworzywa sztucznego w Urzędzie Miasta Kielce oraz jednostkach podległych.

Ale w swoim wystąpieniu Maciej Bursztein idzie dalej. Jak podkreśla, w umowach z podmiotami organizującymi wydarzenia finansowane lub dotowane z pieniędzy miasta i jednostek podległych powinna znaleźć się tak zwana klauzula ekologiczna. Zapis zobowiązywałby także prywatne firmy czy stowarzyszenia do nie stosowania wyrobów z plastiku i tworzyw sztucznych podczas imprez kulturalnych oraz sportowych.

Skąd ta inicjatywa? - To nie jest fanaberia czy mój wymysł. Pod koniec marca 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Dokument czeka na ostateczne zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej, ale dotychczasowy przebieg prac legislacyjnych nad tą dyrektywą w duchu powszechnej zgody co do konieczności radykalnego ograniczenia stosowania plastiku w produkcji ze względu na postępującą degradację środowiska naturalnego, wskazuje, iż jest to czysta formalność. Dyrektywa ma wejść w życie w 2021 roku. Od tego momentu zakazem sprzedaży w Unii Europejskiej objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego takie jak: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki - wyjaśnia Maciej Bursztein.

Jak podkreśla, zakaz używania jednorazówek z plastiku w urzędzie oraz podczas imprez od 1 maja tego roku zacznie obowiązywać w Wałbrzychu. - W ostatnich dniach radni Krakowa podjęli identyczną uchwałę. Takie samo prawo od października bieżącego roku zacznie obowiązywać w Tallinie, stolicy Estonii - wymienia Maciej Bursztein.

Radny apeluje, by Kielce dolączyły do miast, które wyprzedzają przyszłość. Jak podkreśla, to wezwanie jest esencją programu wyborczego Projektu Świętokrzyskie, w którym wiele elementów dotyczy działań proekologicznych.

- Nie czekajmy, aż świat zacznie się zmieniać – zacznijmy sami zmieniać świat. Rzeki i oceany zamieniają się w wysypiska śmieci, degradujemy środowisko naturalne, niszczymy planetę, nasz dom. Chyba nie chcemy naszym dzieciom i wnukom zostawić w spadku takiego świata, w którym pamiątką z pobytu nad morzem nie jest muszla, ale plastikowa nakrętkę od butelki z lat 90. ubiegłego wieku - mówi Maciej Bursztein.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.16 20:48:46

A co z ludźmi którzy się trują na wtryskarkach, którym zabiera się premie z byle powodu???



Gdzie PIP???

2019.04.13 20:58:02

cieniactwo, lans, próba robienia idiotów z wyborców.Producent plastiku chce likwidować plastik.

2019.04.13 20:31:23

sami ydzi i volksojcze

2019.04.13 10:11:19

Krajowi producenci plastiku i importerzy, powinni pokryć koszty segregacji i utylizacji. Wtedy towar opakowany w plastik byłby bardzo drogi, więc niekonkurencyjny do towaru pakowanego w surowce wtórne (szkło, papier celulozowy).



Pieronem by się zmniejszyło trucie, ilość śmieci i obarczanie konsumenta kosztami.

2019.04.13 08:11:34

ja proponuję wprowadzenie zakazu sprzedaży plastikowych butelek na wodę dla dzieci, jest taka jedna firma FORMASTER, która to robi brrrrrr? Jak tak można, pytam się? Panie Burrrmsztejn do roboty, sprawdzić te informacje

2019.04.13 08:06:34

a sam produkuje tysiące butelek z plastiku i tysiące innych plastikowych pierdół, obłudna gnida

2019.04.13 08:01:28

Świetny pomysł. Zwłaszcza podoba mi się pomysł, by wymagać od organizacji finansowanych przez miasto deklaracji, że nie korzystają z plastiku. Ale jeśli już ustalamy takie regulacje - warto by każda jednostka finansowana przez miasto, miała obowiązek zatruydniać 100% swoich pracowników na UMOWĘ O PRACĘ. W innym wypadku - ZERO finansowania.

2019.04.13 07:44:50

Ale w sprawie Nazaretanek sie wstrzymał. Jak taki dobry wujek to niech płaci za nie czynsz . Zapamiętamy to panu panie ukraincu

2019.04.13 07:41:16

Lanser który chce być na świeczniku. Śmieszny , próżny człowieczek .

2019.04.13 01:55:19

a te śmieszne butelki z Formastera to z czego są produkowane ja się zapytuję

2019.04.12 23:07:20

Byle błysnąć i pokazać się. Czy radny rozpoczął już produkcję worków jutowych ?

2019.04.12 22:20:58

dlaczego zaraz zakazać?! ...można zastosować te same zasady co szkło czy makulatura ...czyli podnieść radykalnie niewyobrażalnie cenę plastiku aby była tak samo droga w użyciu jak metalowe czy tekturowe bądź naturalne rzeczy...wtedy otwierają się skupy plastiku(oczywiście rozsądne i monitorowane przez władzę) i cały plastik trafia do skupów wręcz nawet dopłaciłbym skupom bo ludzie ubodzy sami posprzątali by troszkę krajobrazu tak jak się to dzieje z makulaturą i szkłem(tłuczonka) wystarczy potrzymać to dwa lata i problem plastiku zredukuję się do śmiesznej ilości...

2019.04.12 21:08:52

HAHAHAH MACIE GŁUPI LUDZIE CO WYBRALIŚCIE. Kielcowo ...

2019.04.12 21:06:55

a ile rozkładają się plastiki które on produkuje

2019.04.12 20:18:47

droga 74 , tereny inwestycyjne , kolej szybka na lotnisko w Balicach , hala sportowa , remonty drog w kielcach to sa realne problemy a teszta to nikomu do niczego na nic niepotrzebne bicie piany ....

2019.04.12 20:03:12

To jest praca naszych Radnych.



Zamiast zająć się realnymi problemami jak komunikacja, marnotrawstwo pieniędzy, projekty zewnętrzne, to oni zajmują się za przeproszeniem pierdołami "zakaz plastiku", "dzień kwiatka", "dzień literki L".

2019.04.12 19:29:18

Dobry pomysł popieram propozycję Pana Radnego, dobre wzory należy naśladować, ale popierajmy naszego Prezydenta. Głosowałem za zmianami i przeciw Panu Lubawskiemu i jego ludziom.

2019.04.12 19:21:00

Panie Bursztajn esencją projektu świętokrzyskie była przejrzystość urzędu kiedy będą podane koszty ,wydatkowanie wszelkich pieniędzy,zatrudnianie z konkursów nie obozu stowarzyszenia itd gdzie to ESENCJA PROJEKTU Świetokrzyskie gdzie.

2019.04.12 17:02:38

A może jakieś własne pomysły?