Narodowy Bank Polski i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych zapowiadają podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby udzielanych kredytów. Za niecały miesiąc zostaną przedstawione warunki porozumienia, dzięki ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Narodowy Bank Polski i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych zapowiadają podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby udzielanych kredytów. Za niecały miesiąc zostaną przedstawione warunki porozumienia, dzięki któremu jeszcze w tym roku do klientów banków spółdzielczych może trafić ponad 10 miliardów złotych.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek podkreśla, że ułatwienie w dostępie do kredytów jest jednym z warunków poprawy sytuacji gospodarczej. Jego zdaniem potrzebne są szybkie i zdecydowane działania w celu łagodzenia skutków kryzysu i pozwalające na powrót do stabilnego wzrostu gospodarczego.
Aby ponad 10-miliardowe rezerwy banków spółdzielczych trafiły na rynek konieczne jest dokapitalizowanie tych instytucji. Będzie to możliwe dzięki istniejącej od niedawna możliwości emitowania papierów dłużnych przez banki spółdzielcze. Wykup tych papierów zapowiada NBP.
Prezes Spółdzielczego Banku Ogrodniczego Czesław Swacha podkreśla, że banki liczą na pomoc, ale nie na darowizny. Podkreśla, że zarówno pożyczki, jak i zakup papierów wartościowych dają instytucjom państwowym gwarancję odzyskania pieniędzy z zyskiem.

Zgodnie z szacunkami NBP dzięki pieniądzom z banków spółdzielczych uda się wzmocnić polską gospodarkę i przyspieszyć tempo jej rozwoju od 0,25 do 0,4 punktu procentowego.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!