Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy miejski ul w Kielcach. Pszczoły mają dom na dachu Kieleckiego Centrum Kultury [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Anna Bilska
Beata Antoszewska, prezes kieleckiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody i prezydent Kielc Bogdan Wenta zaprezentowali ul na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Grafikę na pasiece wykonał kielecki plastyk Michał Lach.
Beata Antoszewska, prezes kieleckiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody i prezydent Kielc Bogdan Wenta zaprezentowali ul na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Grafikę na pasiece wykonał kielecki plastyk Michał Lach. Anna Bilska
Prezydent Kielc Bogdan Wenta i przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody zaprezentowali w piątek ul, w którym zamieszkały pierwsze w Kielcach "miejskie pszczoły". Pasieka, na której widnieje rysunek urzędu miasta, stanęła na dachu Kieleckiego Centrum Kultury.

Pszczoły miodne rasy Buckfast już zadomowiły się na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Są łagodne i wygląda na to, że nowe miejsce otoczone zielenią im się podoba. - Już latają i szukają pożywienia - zauważyła Beata Antoszewska, prezes kieleckiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody. - Są młode, więc trudno przewidzieć, czy miód będzie już w tym roku. Warto jednak pamiętać, że ich główną rolą jest zapylanie roślin - podkreśla prezes.

Obecność pszczół w mieście sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu licznych gatunków ptactwa, owadów i roślin, poprawia też stan miejskiej zieleni. - Od nich zależy nasze życie, dlatego zwróciliśmy się do prezydenta o pomoc w zapewnieniu im ochrony. Pomysł spotkał się z aprobatą, za co bardzo dziękujemy.

Akcja "Pszczoły w mieście" ma za zadanie promować miejskie pszczelarstwo, a także chronić te pożyteczne owady. Liga Ochrony Przyrody stawia na terenie miasta ule, a jej działacze opiekują się nimi przez cały rok - między innymi kontrolują, leczą i zbierają miód. Miasto przyznało dotację organizacji w kwocie 60 tysięcy złotych, która wesprze ją w realizacji dwunastu różnych zadań. Opieka na jednym ulem to koszt około 200 złotych miesięcznie, ale w Kielcach może ich powstać znacznie więcej. Organizatorzy akcji pragną, by Kielce były pionierem w tej dziedzinie i takich pasiek w stolicy województwa powstało nawet sto. Chcą tu stworzyć Dolinę Krzemową Miodu.

Na dachu Kieleckiego Centrum Kultury stoi już pierwszy miejski ul. Kolejne cztery ule (jeszcze bez pszczół) usytuowane są na dachu Best Western Grand Hotelu, a następne 10 uli zaprezentowano także w piątek o godzinie 11 w firmie Formaster. - Nie jest istotne, kto był pierwszy. Ważna jest idea i dążenie do wspólnego dobra - podkreślił prezydent Bogdan Wenta, który w imieniu miasta od Ligi Ochrony Przyrody przyjął statuetkę dla "Instytucji Przyjaznej Pszczołom".

W Warszawie jest około 400 miejskich uli, w Berlinie ponad 4 000, a w Londynie Nawet 5 000. W Kielcach pojawiły się pierwsze ule, ale może być ich znacznie więcej. Do akcji mogą przyłączą się zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Więcej szczegółów w kieleckim oddziale Ligi Ochrony Przyrody - tel. 41-343-14-42.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy

Co Ty wiesz o zespole Playboys?


Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto