Osiedle w stylu loftów, dwór, sklep z zielonym dachem. Tak się zmieni Wzgórze Karscha, wyjątkowe miejsce w centrum Kielc

Lidia Cichocka

Wzgórze Karscha w Kielcach po latach niszczenia ma szansę zmienić się w reprezentacyjną część miasta - pomysłów na jego zagospodarowanie i deklaracji o współpracy z właścicielami nie brakuje.

Wzgórze Karscha z pozostałościami browaru i dworkiem, to jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w centrum Kielc. Koszty jego rewitalizacji są ogromne i spadkobierców właścicieli majątku na wzgórzu, którzy odzyskali własność, ale w stanie ruiny, zwyczajnie na nią nie stać. Stąd pomysły na postawienie na placu od strony Wojewódzkiego Domu Kultury sklepu, który to pomysł od razu odrzucił konserwator zabytków. Jednak po spotkaniu w maju ubiegłego roku i dyskusji o przyszłości tego miejsca coś drgnęło. Pojawiły się pomysły, które konserwator może zaakceptować, a miasto deklaruje współpracę przy opracowaniu warunków zabudowy.

Zainteresowanych przebudową Wzgórza Karscha jest co najmniej trzech: to kielecka i krakowska rodzina spadkobierców oraz konserwator, który czuwa nad zachowaniem walorów zabytkowych tego miejsca. Bo co prawda zostało ono wykreślone z rejestru zabytków, ale do rejestru zabytków wciąż wpisana jest zabudowa dawnej ulicy Świerczewskiego, czyli obecnej Jana Pawła II, w tym między innymi dwór jako element jej zabudowy.

Kilka tygodni temu miejscy radni uchwalili wykonanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca, by jasno określić, jaka zabudowa będzie tu możliwa. - To jest miejsce reprezentacyjne – mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji Urzędu Miasta.

Uchwalenie planu to jednak koszty i czas. Optymistycznie 2,5 roku. Czy to oznacza, że do tego czasu nic nie będzie się tu działo? Dyrektor twierdzi, że nie. - Przygotowanie planu nie wstrzymuje możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestorów – mówi. A inwestorzy są. Gdy rozeszła się wieść o tym, że miasto wyrazi zgodę na inwestycje na Wzgórzu, do spadkobierców zgłosili się deweloperzy, którzy zaproponowali między innymi wybudowanie osiedla w stylu loftów.

– W części browarnej zaproponowali wzniesienie 5 budynków mieszkalnych nawiązujących wyglądem do budynków browarnych. Wszystkie z czerwonej cegły – mówi Anna Zacharias, mieszkająca w Kielcach właścicielka większej części Wzgórza Karscha.

- Kolejny mieszkalno-usługowy budynek powstałby na zarysach istniejącego budynku browarnego, odbudowywano by wieżę, w której suszono słód, w niej także znalazłyby się mieszkania.

Obraz takiego osiedla spodobał się Annie Żak--Stobieckiej, Wojewódzkiej Konserwator Zabytków oraz Arturowi Hajdorowiczowi.

– To pomysł na zagospodarowanie jednej, poprzemysłowej części – podkreśla dyrektor. Ale zgodnie on i konserwator uważają, że musi powstać spójna wizja całego Wzgórza Karscha. Miasto bierze na siebie rolę koordynatora. Artur Hajdorowicz zapewnia, że na temat zagospodarowania Wzgórza ma wyrobione zdanie: zabudowa od strony ulicy Krakowskiej powinna być raczej niska, ascetyczna, z zielonymi dachami, by nie zasłaniać widoku w stronę katedralnego wzgórza. – Może to być sklep, ale nie sieciowy blaszak i jeśli to z podziemnym parkingiem - mówi.

Zarówno on, jak i konserwator Anna Żak-Stobiecka są w kontakcie z właścicielami i inwestorami, co dobrze wróży planom. Żeby jednak prace ruszyły, właściciele muszą podjąć decyzję o rozdzieleniu lub wspólnym działaniu. Półtora roku temu miasto dokonało podziału na dwie części, jedna to część browarna, druga to dwór z terenem od ulicy Krakowskiej. Rozdział i decyzja, co należy do krakowskiej, a co kieleckiej gałęzi rodziny, miał się dokonać do końca minionego roku. – Nam zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu – zapewnia właścicielka z Kielc.

Konserwator zabytków jest zdania, że dla całej sprawy lepsze od podziału byłoby wspólne działanie: uzyskanie warunków zabudowy dla całości trenu z wyodrębnieniem różnych funkcji. W planach są kolejne spotkania i ustalanie szczegółów koncepcji zagospodarowania.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.02.2019, 11:09

gina--Niech pogrzebią .

14.02.2019, 10:59

Ciiii!
Coś ci się pomyliło!
Od grzebania w dokumentach są odpowiednie i uprawnione wg właściwości urzędy lub sąd.
I tyle w temacie.

14.02.2019, 10:01

...Profesor Andrzej Pinno, będąc spadkobiercą kilku pokoleń trzech radomskich rodzin - Karschów, Łagodzińskich i Pinno ....

13.02.2019, 19:13

Ciiiiii -odzyskali w latach 90-siątych.Ale na jakiej podstawie nie można znaleźć.Sądzili się miedzy sobą o udziały.Warto sprawdzić.

13.02.2019, 18:38

Gina --Coś ci się pomyliło.On lub ona nie grzebie nikomu w rodzinie tylko w temacie aktu własności ważnego miejsca w Kielcach.Browar został przejęty przez Skarb Państwa.Ktoś przedstawił dokumenty ,że to on jest spadkobiercą i zwrócono mu posiadłość.W świetle tego co działo się przy zwrotach nieruchomości warto dobrze to sprawdzić.Karsch był z Radomia.Spadkobiercy z Kielc i Krakowa.Jaki jest problem ze sprawdzeniem dokumentów ??Jest jakiś problem ??

13.02.2019, 18:29

CK !!!
To jest skandaliczna mowa nienawiści i naruszenie prywatności.
Pogrzeb sobie lepiej we własnej rodzinie bo dowiedzieć się możesz bardzo ciekawych rzeczy, o których nie omieszkaj pochwalić się na łamach ED.

13.02.2019, 17:38

CK --Browar z całą pewnością przejął Skarb Państwa.Oznacza to , że spadkobiercy musieli przedstawić odpowiednie dokumenty aby go odzyskać.Bardzo ciekawe jakie to dokumenty przedstawili .Absolutnie należy to sprawdzić.

13.02.2019, 14:04

maxx.To jest silos startowy.

13.02.2019, 14:01

weźcie zróbcie coś z tym kominem obok lidla na slichowicach , przepięknie zasłania Karczówkę i pasuje tam jak pięść do nosa.

13.02.2019, 13:10

Gość --Jakie sprawy rodzinne ?Jak to nie należy wnikać ?Miasto powinno dokładnie sprawdzić prawo spadkobierców do wzgórza.Chyba to prosta sprawa .No chyba ,że znowu jakieś dziwne historie jak w Warszawie .Browar zdaje się został przed 1960 przejety przez państwo.Kto i kiedy go zwrócił i na jakiej podstawie ?

13.02.2019, 12:33

Na tym wzgórzu może powstanie tylko cmentarz.Bo to dobre miejsce.REPREZENTACYJNE."ED" tak się rozpisało,a wyszło masło maślane.Każdy KIELCZANIN może zobaczyć "wizualizację" tego miejsca.Zdjęcia zrobione przez "fachowca" z "ED" są unikatami.Kto w tym"ed" pracuje?Jaka firma,tacy pracownicy.

13.02.2019, 12:31

Najprostsze są zwykle mało prawdopodobne, również i w tym przypadku tak nie było.
Ale to są rodzinne sprawy i nie ma sensu w nie wnikać.
Istotą rzeczy jest postępujące betonowanie i deweloperyzacja Kielc przy aprobacie władzy i często części mieszkańców, którzy cieszą się, że Kielce pięknieją a biedronkę mają na rzut beretem.
No to co chcą, to mają, jak Lubawskiego przez 16 lat!!!

13.02.2019, 12:28

Spadkobiercy--I co wynika z wiki ?Nic.
Teodor maił chyba córkę ,która nazywała się po mężu chyba Łagodzińska.Nie ma tam o jakiejś Zacharias .

13.02.2019, 11:35

browar Karscha wikipedia polecam przeczytac

13.02.2019, 11:18

"Skąd wzięła się jakaś Zacharias ?" - pomyśl.
Może być kilka przypadków np. Panna Karsch np wzięła ślub z Panem Zacharisem (to najprościej)

13.02.2019, 11:16

I jak zwykle skończy się na biedronce.

13.02.2019, 09:42

"Jakaś żydówka ładnie zgarnie szmalu za ten teren. Pewnie ze 30mln..."

Grubo niedoszacowałeś, pomijając drobny szczegół, że pożywi się tam jeszcze parę innych osób.
"Nierządem, powiedział ktoś dawno, Polska stoi.
 Gdyby dziś pojźrał z grobu po ojczyźnie swojej"
WACŁAW POTOCKI

13.02.2019, 09:32

Jak się tym tematem zajmuje Pan Hajdorowicz to jest nadzieja, że Kielce jeszcze bardziej wypięknieją, oczywiście przy akceptacji i kontrasygnacie Pani Konserwator.
Proponuję tylko dla przyzwoitości przeprowadzić konsultacje z byłym Panem Prezydentem Wojciechem Lubawskim, który mając bogate doświadczenie , nie odmówi cennych wskazówek.
Kielce pięknieją bo są rajem dla deweloperów.
Jak widać prześwietna Pani Papajowa z powodzeniem kontynuuje chlubne tradycje Wojciecha Lubawskiego przy udziale nie mniej zasłużonego ARTURA HAJDOROWICZA.
Tak na marginesie; pomijając już osobę byłego włodarza to nazwiska Pani Konserwator i Pana Artura wprawiają zapewne wielu kielczan w wisielczy humor graniczący z dewiacją Leopolda Freiherra von Sachera.

13.02.2019, 09:16

Genialne zdjęcia. 8 niemalże identycznych ujęć, rózniących się nieznacznie kątem robienia. Szkoda, że nie daliście jakiejś wizualizacji.

13.02.2019, 09:16

Jakaś żydówka ładnie zgarnie szmalu za ten teren. Pewnie ze 30mln...

13.02.2019, 09:03

Ożywienie wzgórza karsha spowoduje kompletne zapchanie okolicznych dróg. Przypomnijmy nie tak dawno MZD wykonało remont skrzyżowania Krakowska-Jana Pawła II. Skrzyżowanie jest piękne, duże, bezkolizyjne. Allleeee... Jest tam też nowe rondo, małe, o mocno ograniczonej przepustowości. Jego wysepka jest wysoka, nie widać zza niej nadjeżdżających samochodów. W godzinach szczytu krakowska jest zakorkowana aż pod Wydział UJK a bywa i dalej. Pytanie do władz i inwestorów. W jaki sposób chcecie skomunikować inwestycję aby nie dołożyć się do zakorkowania przyległych ulic?

13.02.2019, 08:42

ai tak na środku postawią Lidla i szlag trafi architekturę.

13.02.2019, 07:54

Całe miasto od 30 lat wygląda jak... reprezentacyjne wielkie g... Spójne to było do czasu końca PRL, potem zaczęła się anarchia, co 100 m inny budynek. Miasto przypomina teraz zapadłe dzielnice w jakimś dzikim kraju, gdzie każdy budował, co chciał, a nie Europę, niestety. Bajanie o jakimś planie w Kielcach to czarny humor.

13.02.2019, 06:35

Pomysłów wiele a skończy się na wybudowaniu Lidla i bloczku obklejonego styropianem.

13.02.2019, 00:40

Teodor Karsch był z pochodzenia Niemcem .Jego ojciec Ludwik miał garbarnie w Radomiu.Potężne pieniądze.Jego syn Teodor również działał w tej branży.I to on kupił to wzgórze z dworkiem.Skąd wzięła się jakaś Zacharias ?Teodor zmarł w 1903 czyli nie tak dawno i łatwo sprawdzić jakim cudem ktoś został spadkobiercą.