Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk w Kielcach: - Ludzie, którzy czytają stają się lepsi [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Pisakrka Olga Tokarczuk gościła w Kielcach.
Pisakrka Olga Tokarczuk gościła w Kielcach. Aleksander Piekarski
Znana pisarka, Olga Tokarczuk gościła w Kielcach w niedzielę podczas Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści” i spotkała się z mieszkańcami.

Pisarka opowiadała, jak od psychoterapeutki doszła do pisania książek. -Pewnego dnia zrozumiałam, że jestem w gorszym stanie niż mój pacjent, a osoba zaburzona nie może pomagać innym - mówiła. - Zwolniłam się z pracy i wyjechałam za granicę. Tam prawie 30 lat temu powstała moja pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”.

Prowadząca spotkanie Dorota Krzemionka pytała autorkę czy świat był zawsze tak skomplikowany, czy współczesne technologie doprowadziły do tego. Padało też pytanie jak odróżnić dobro od zła. Pisarka jednak unikała prostych odpowiedzi i mówiła o swojej pracy i znaczeniu literatury w życiu człowieka. – Ludzie, którzy czytają stają się lepsi i mają szerszą świadomość, robią się otwarci na różnorodność – mówiła. – Po przeczytaniu każdej dobrej powieści człowiek staje się inni.

Program festiwalu na kolejne dni:
Poniedziałek, 11 marca- Małgorzata Szejnert – „Wyspa węży – wojna polsko-polska”
Spotkanie wokół książki "Wyspa węży" Małgorzaty Szejnert – dziennikarki, która przez prawie piętnaście lat kierowała działem reportażu w „Gazecie Wyborczej”. Porządkując stare listy, autorka trafiła na rodzinną zagadkę: jej wuj Ignacy Raczkowski spędził wojnę w obozie odosobnienia dla polskich oficerów, prowadzonym przez polskie władze wojskowe. Co taki odbiegający od oficjalnej historiografii kłopotliwy epizod II wojny światowej znaczy dla autorki? Co mówi o nas, Polakach i naszej pamięci?

Wtorek, 12 marca. Spotkanie z Józefem Henem, z udziałem Jerzego Treli i Bożeny Stachury
Kolejne części diariusza Józefa Hena cieszą się niesłabnącym uznaniem czytelników. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazała się nowa książka publicysty, zatytułowana "Ja, deprawator", która zawiera jego pisane na bieżąco spostrzeżenia i refleksje dotyczące wydarzeń z lat 2016–2018, natomiast w lutym ukażą się wznowienia "Oka Dajana" i "Pingpongisty". Rozmowie z pilnym obserwatorem dzisiejszej kultury i polityki towarzyszyć będzie czytanie performatywne fragmentów jego książek w wykonaniu wybitnych aktorów: Jerzego Treli oraz Bożeny Stachury.

Środa, 13 marca .Ewa Lipska – „Pamięć operacyjna”
„Nadchodzi awaria świata. Ale jeszcze drzemie rozleniwiona w zaroślach" – pisze Ewa Lipska w jednym z wierszy z wydanego w 2017 roku tomiku "Pamięć operacyjna", który jest przyczynkiem do festiwalowego spotkania z autorką. Zbiór ten określono jako dużo bardziej zaangażowany społecznie niż wcześniejsze.

Czwartek, 14 marca. Michał Rusinek – „Mowa (bez) nienawiści i Wisława Szymborska”
Podczas dyskusji wokół „mowy nienawiści”, która wróciła po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, często przywoływano wiersz „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej: „Spójrzcie, jak wciąż sprawna, / Jak dobrze się trzyma /w naszym stuleciu nienawiść…”. Organizatorzy poprosili Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza poetki i znawcę jej twórczości, autora tekstu Mowa (bez) nienawiści, który został opublikowany na łamach magazynu psychologicznego „Charaktery”. Wieczór dopełni opierający się na poezji Szymborskiej monodram w wykonaniu Magdaleny Smalary, aktorki Teatru Polskiego w Warszawie, twórczyni widowiska „Wszędzie jest wyspa TU”, zbudowanego z wierszy noblistki.

Niedziela,17 marca. Projekcja filmu „Dobra zmiana” i spotkanie z jego reżyserem, Konradem Szołajskim
Reżyser Konrad Szołajski mówi o swojej twórczości, że jest ona opowieścią o Polsce w kolejnych okresach współczesnej historii. Jak stwierdza, jego filmy łączy to, że zazwyczaj nie podobają się aktualnej władzy, bo ukazują aktualne problemy wynikające z kolejnych „pomysłów na Polskę”. Film będzie również podstawą do rozmowy z reżyserem, pokazuje na przykładzie dwóch kobiet, jak podzieliło się nasze społeczeństwo po wyborach w 2015 roku.

Poniedziałek, 18 marca .Zbigniew Bujak – „Porozumienia społeczne jako fenomen europejskiej kultury”
„Solidarność”, rozumiana jako siła społeczna, która doprowadziła do bezkrwawych przemian, jest wciąż jednym z głównych haseł, z jakimi kojarzona jest Polska za granicą. Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, polityk i wykładowca akademicki, będzie mówił o tym, czy polski model rozwiązywania poważnych problemów społecznych w bezprzemocowy sposób, który został wcielony w życie w Porozumieniach Sierpniowych i Okrągłym Stole, ma walor unikalności, i czy może być propozycją dla dzisiejszego, pogrążonego w rozmaitych kryzysach świata.

Wtorek,19 marca. Grzegorz Gauden i jego nowa książka o pogromie we Lwowie
Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i wieloletni dyrektor Instytutu Książki, opowie o drodze, która doprowadziła do powstania jego książki "Lwów non fiction". Opowieść o pogromie listopadowym 1918.

Środa, 20 marca. Profesor Mirosław Kofta – „Myślenie spiskowe – jak wpływa na nasze życie polityczne?”
Jak sprawić, by w skomplikowanym i często nieprzewidywalnym świecie poczuć się znów pewnie i bezpiecznie? Przyjąć teorię spiskową: to, co było niejasne i trudne do wytłumaczenia, nagle stanie się oczywiste, bo będziemy wiedzieć, kto za tym stoi. Szukając odpowiedzi na pytania, jak popularna staje się taka strategia oraz jak przekłada się to na nasze życie społeczne i polityczne, zaproszono do rozmowy profesora Mirosława Koftę, pracownika naukowego Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członka zespołu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego.

Czwartek, 21 marca. Ojciec Ludwik Wiśniewski
„Jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”, mówił legendarny gdański duszpasterz ojciec Ludwik Wiśniewski podczas pogrzebu Pawła Adamowicza. Czy w dzisiejszym świecie można skutecznie działać, nie wchodzić w układ ze złem, pozwalając sobie na stosowanie złych środków, które uświęcą dobry cel? Bogdan Białek będzie rozmawiał ze słynnym duchownym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto