Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły polonez na kieleckim Rynku odtańczony przez ponad 100 par z okazji 100-lecia Niepodległości (WIDEO, ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
Anna Chwastek i Mateusz Grygiel, absolwenci I Liceum im. Stefana Żeromskiego rozpoczęli odtańczenie na Kieleckim Rynku poloneza na odzyskanie 100 lecia  niepodległości przez Polskę.
Anna Chwastek i Mateusz Grygiel, absolwenci I Liceum im. Stefana Żeromskiego rozpoczęli odtańczenie na Kieleckim Rynku poloneza na odzyskanie 100 lecia niepodległości przez Polskę. Dawid Łukasik
-Zobaczcie sto pięknych par na stulecie niepodległości - zachęciła do tańca Zofia Pietraszek z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli na kieleckim Rynku. A ksiądz Paweł Ścisłowicz dodał: Poloneza czas zacząć. W rzeczywistości grupo ponad sto par dystyngowanie rozpoczęło taniec, któremu z ciekawością i sentymentem zaczęli przyglądać się przechodnie i turyści. Klimat tego wydarzenia przypominał stare czasy.

Tamara Hachulska, nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka projektu wyjaśniła, że to taka wyjątkowa inicjatywa, żeby uczcić ten doniosły moment. W czasie uroczystości związanej z obchodami 100 lecia odzyskania Niepodległości Polski poloneza pięknie zatańczyli nie tylko kieleccy uczniowie, ale też z kilku obcych krajów Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Litwy w ramach programu Erasmus, polegającym ma wymianie uczniów i studentów między państwami.

- Czujemy się zaszczyceni, że wybrano nas na pierwszą parę – mówili Anna Chwastek i Mateusz Grygiel, absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego. – Ja przez wiele lat chodziłam na kursy tańca, a kolega też się podciągnął. Mamy nadzieję, że dobrze poprowadzimy całą resztę.

W tym wydarzeniu wzięli też udział uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach i przed rozpoczęciem trochę się denerwowali.

– Choreografię kilka razy przećwiczono, będzie dobrze – oceniała sytuację nauczycielka Maria Świat i cały czas dopingowała wszystkich do tańca.

Iwona Kijewska, dyrektora Liceum imienia Piłsudskiego informowała, że taki sposób wyrażenia swoich patriotycznych uczuć to był wspólny pomysł Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz ich szkoły. Poćwiczenie poloneza, który od połowy XVII wieku stał się polskim tańcem narodowym na pewno wszystkim się przyda. Bo już niedługo zaczną się studniówki.

Iwona Kijewska, dyrektor szkoły była zdania, że uczczenie w tej sposób takiego ważnego wydarzenia ma kilka korzyści. – Uczniowie i goście mogą się nauczyć kroków do tego ciekawego tańca, co na pewno przyda im się przyda w życiu. – Ja sama dowiedziałam się sporo na jego temat – śmiała się dyrektor. - Jego pierwowzorem był taniec pieszy pochodzenia ludowego, który z biegiem czasu stał się znany wśród wszystkich warstw społecznych naszego kraju i otrzymał nazwę "taniec polski". Od ludu taniec ten przejęły zaścianki szlacheckie, a stamtąd polonez trafił na dwory magnatów i królów polskich. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się posuwistością, okazałością oraz dostojnym nastrojem. Tańczy się go spokojnie, płynnie, ale nie bez pewnej dynamiki, przejawiającej się zarówno w postawie tańczących – godnej, "wysokiej", jak również przyśpieszonym wydłużeniu pierwszego kroku, czy w zdecydowanych, choć opanowanych gestach rąk tancerza. Dodaje, że od połowy XVII wieku polonez zyskał miano tańca narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto