Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni na bruk?

Hanna Walenczykowska

Jeśli rząd nie zmieni polityki wobec zakładów pracy chronionej, pracę stracą tysiące osób niepełnosprawnych. Najbardziej poszkodowanymi będą chorzy na padaczkę oraz niewidomi.

Do redakcji ,,Expressu" dotarły alarmujące sygnały od osób niepełnosprawnych.

- Mam dawną trzecią grupę. Na początku roku zostałem zwolniony. Próbowałem znaleźć coś nowego, poszedłem do agencji. Nic nie ma - skarży się jeden z Czytelników. - Jak mam utrzymać rodzinę? Z kilkuset złotych renty!? To skandal!

Inny bydgoszczanin mówi, że pracodawcy zwalniają też osoby z wyższym stopniem niepełnosprawności. W Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wyjaśniono nam, że po zmianie przepisów osoby z I i II grupą inwalidzką mogą pracować tylko po 7 godzin. Niektórzy pracodawcy chcą jednak, by czas pracy wynosił 8 godzin dziennie. Na to jednak musi wyrazić zgodę lekarz prowadzący i sam pracownik. Często więc pracownicy zwalniają się sami. Natomiast POPON nie dysponuje jeszcze danymi dotyczącymi pracowników z lekkim stopniem niesprawności.

- Winne jest państwo - uważa Waldemar Adamczak, prezes Bydgoskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. - Po koniec 2009 roku mówiło się o tym, że nie wystarczy pieniędzy na dofinansowanie kosztów pracy pracowników z III grupą. Pracodawcy zaczęli ich zwalniać. Zahamowano rozwój zakładów pracy chronionej. Na rynku utrzymują się tylko silni, bo tylko im się taka działalność opłaca.

Zdaniem Waldemara Adamczaka, duże zakłady zarabiają nie na refundacji, ale na ustawowym zwolnieniu z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Natomiast, mniejsze firmy, w najlepszym razie wychodzą na... zero.

- Problem narasta. Jestem niepełnosprawny. Wiem, jak trudno jest funkcjonować na otwartym rynku pracy - podkreśla Waldemar Adamczak. - Jeśli zakłady pracy chronionej padną, to najbardziej ucierpią osoby chore na padaczkę, niewidomi i chorzy psychicznie. One na pewno nie znajdą pracy, bo dla nich trzeba stworzyć wyjątkowe warunki.

Waldemar Adamczak dodaje, że liczba miejsc pracy drastycznie nie maleje, tylko dzięki wsparciu funduszu rehabilitacji niepełnosprawnych (PFRON). W Urzędzie Wojewódzkim dowiedzieliśmy się, że firmy coraz częściej rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej. Ile? Statystyki poznamy pod koniec lutego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niepełnosprawni na bruk? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto