Narodowy Bank Polski wprowadza dziś (28 sierpnia) do obiegu nowe monety, upamiętniające 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do obiegu trafią: srebrna dziesięciozłotówka oraz moneta złota o nominale 200 złotych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na srebrnej monecie 10-złotowej uwieczniono Wieluń. Na rewersie został przedstawiony wizerunek wieluńskiego ratusza z Bramą Krakowską, bombardowanego przez trzy samoloty Junkers. Awers prezentuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1 września 1939 roku, z symbolicznym "pęknięciem", po obu stronach którego znajdują się symbole III Rzeszy i ZSRR, przypominające o hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.

Złota dwusetka jest poświęcona Warszawie. Na rewersie widać popiersie bohaterskiego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, kontur płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wizerunek samolotu zrzucającego bomby. Na awersie widać pomnik Syrenki warszawskiej na tle symbolicznych płomieni.

Złota dwusetka zostanie wyemitowana w nakładzie 10,5 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 1 840 złotych. Natomiast srebrna dziesięciozłotówka ukaże się w 100 tysiącach egzemplarzy, w cenie 58 złotych za sztukę. Wszystkie monety będą dostępne w oddziałach NBP.

W poniedziałek NBP wprowadził do obiegu 2-złotową monetę poświęconą bohaterom Westerplatte.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!