Narodowy Bank Polski wprowadza dziś do obiegu nową monetę - 2-złotową poświęconą bohaterom Westerpaltte. Za 4 dni - 28 sierpnia NBP wprowadzi do obiegu kolejne dwie monety upamiętniające bohaterów Westerplatte, Wieluń ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Narodowy Bank Polski wprowadza dziś do obiegu nową monetę - 2-złotową poświęconą bohaterom Westerpaltte. Za 4 dni - 28 sierpnia NBP wprowadzi do obiegu kolejne dwie monety upamiętniające bohaterów Westerplatte, Wieluń oraz Warszawę.

Moneta 2-złotowa wykonana jest ze stopu Nordic Gold. Znajdują się na niej wizerunki porucznika Stefana Grodeckiego, kapitana Mieczysława Słabego oraz kapitana Franciszka Dąbrowskiego, który współdowodził grupą około 180 żołnierzy, broniących Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez 7 dni.
Moneta ma nakład miliona 400 tysięcy egzemplarzy.

28 sierpnia - w piątek NBP wprowadzi do obiegu 10 - złotową monetę upamiętniającą Wieluń. Na rewersie przedstawiony został wizerunek wieluńskiego ratusza z Brama Karkowską, bombardowanego przez trzy samoloty Junkers. Awers prezentuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1 września 1939 roku z symbolicznym „pęknięciem", po obu stronach którego znajdują się symbole III Rzeszy i ZSRR, przypominające o hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę.

Trzecia moneta - złota dwusetka poświęcona jest Warszawie. Na rewersie znajduje się popiersie bohaterskiego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, kontur płonącej Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wizerunek samolotu zrzucającego bomby. Na awersie widać pomnik Syrenki warszawskiej na tle symbolicznych płomieni.

Złota dwusetka zostanie wyemitowana w nakładzie 10,5 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 1 840 złotych. Natomiast srebrna dziesięciozłotówka ukaże się w 100 tys. egzemplarzy, w cenie 58 złotych za sztukę. Wszystkie monety będą dostępne w oddziałach NBP.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!