Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na polanie Wykus uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika "Ponurego"

RO
Na polanie Wykus, położonej w Puszczy Jodłowej, uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika "Ponurego".

Spotkali się tam policjanci Garnizonu Świętokrzyskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierze oraz przedstawiciele Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W ten sposób po raz kolejny uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika „Ponurego”, który od 21 lat jest patronem Policji Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości odznaczony został policjant, którego rzetelna służba przyczyniła się do wzrostu poszanowania prawa i wzmocnienia autorytetu Policji.

Polana „Wykus”, położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej, już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego”. W obchodach udział wzięli: członkowie Kapituły Odznaki im. mjr Jana Piwnika „Ponurego”, I Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach podinsp. Rafał Derlatka, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą Bożentyną Pałką Korubą i samorządowych regionu świętokrzyskiego z Marszałkiem Województwa Adamem Jarubasem, studenci Wyższej Szkoły Handlowej, żołnierze oraz harcerze.

Wśród uczestników uroczystości nie brakowało także policjantów Garnizonu Świętokrzyskiego, dla których "Ponury" - aspirant Policji Państwowej, od 1991 roku jest ich patronem. W tym roku Honorową Odznaką „Ponurego” odznaczono Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkom. Piotra Janika, który jak uznała kapituła jest bezkompromisowy w zwalczaniu przestępczości. Odznaka już od 8 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem, nieprzeciętną odwagą, lub mądrością i dalekowzrocznością w kierowaniu działaniami Policji jeśli w rezultacie nastąpiła poprawa stanu bezpieczeństwa. Dwa lata temu, pośmiertnie odznakę przyznano zamordowanemu 10 lutego 2010 roku w Warszawie policjantowi podkomisarzowi Andrzejowi Strujowi.

Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu Medalem „Pro Memoria” odznaczono 2 osoby.
Na zakończenie uroczystości, przy kapliczce– pomniku, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.
Organizatorem uroczystości było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury- Nurt” wspólnie z Obwodem Świętokrzyskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Źródło: KWP Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto