Pracodawca mający kłopoty spowodowane kryzysem od dziś (22.08) będzie mógł wydłużyć lub skrócić czas pracy swojego pracownika. Oczywiście dostosowując do tych zmian wynagrodzenie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pracodawca mający kłopoty spowodowane kryzysem od dziś (22.08) będzie mógł wydłużyć lub skrócić czas pracy swojego pracownika. Oczywiście dostosowując do tych zmian wynagrodzenie. Pracownicy - gdy nie będą pracować z powodu skrócenia czasu pracy - mogą wziąć udział w szkoleniach i otrzymać dopłatę szkoleniową. Mogą też pójść na studia podyplomowe i otrzymać stypendium. Dziś wchodzi w życie ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców.

Rzeczniczka resortu pracy Bożena Diaby powiedziała, że przepisy mają pomóc firmom przetrwać kryzys, a zatrudnionym -zachować pracę. Jeden z ważniejszych zapisów dotyczy zawierania umów o pracę. Umowy na czas określony będzie można zawierać z pracownikiem nie dłużej niż w okresie dwóch lat. Obecnie trzecia kolejna umowa jest zawierana z pracownikiem na czas nieokreślony. Rzeczniczka resortu pracy zaznaczyła, że te przepisy dotyczą tylko przedsiębiorców działających na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie mają natomiast zastosowania na przykład w administracji.
Państwowa Inspekcja Pracy ma kontrolować, czy pracodawcy korzystają z elastyczniejszych przepisów zgodnie z prawem. Chodzi zwłaszcza o prawidłowość zawierania umów o pracę, czas pracy oraz wynagrodzenia.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników, które mają zrekompensować utracone zarobki w przypadku skrócenia czasu pracy - mają być wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast szkolenia i stypendia mają być finansowane z Funduszu Pracy. Koszty ustawy łagodzącej skutki kryzysu szacuje się na miliard 460 milionów złotych.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!