Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja o Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu [zdjęcia]

Redakcja
We wtorek 04. grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyła się Konferencja pn. „Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych – ich możliwości, a potrzeby pracodawców”, której głównym celem była aktywizacja osób niepełnosprawnych.

Konferencja została zorganizowana przez p. Marię Dreszer – Pełnomocnika Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, w której udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy, na co dzień zajmują się sprawami osób niepełnosprawnych, przedsiębiorcy oraz dyrektorzy Zakładów Aktywności Zawodowej z terenu województwa. Powiat Włocławski reprezentował Wojciech Nawrocki - Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W programie konferencji była prezentację katalogu promującego markowe produkty Zakładów Aktywności Zawodowej, jako zakupu prospołecznego działające na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Na terenie województwa w chwili obecnej jest 6 zakładów Aktywności Zawodowej, które prowadzą rehabilitację społeczną i zawodową udowadniają, że osoba niepełnosprawna może być pełnowartościowym pracownikiem. Wszyscy wspólnie dyskutowali nie tylko o rynku pracy dla osób niepełnosprawnych, ale także o udogodnieniach dla pracodawców, którzy zdecydują się zatrudnić osoby różnymi dysfunkcjami niepełnosprawności o różnym charakterze. Swoimi doświadczeniami podzielili się również pracodawcy, którzy, na co dzień zatrudniają w swoich zakładach osoby niepełnosprawne oraz z nimi współpracują. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się, z jakich form bezpłatnej pomocy będą mogli skorzystać niepełnosprawni chcący rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
Prelegenci zaprezentowali ofertę szkoleń i kursów dla niepełnosprawnych, zaprezentowali, jakie mają szanse skorzystania z doradztwa zawodowego i warsztatów aktywizacji zawodowo-społecznej. Osoby przedsiębiorcze, które chcą w przyszłości założyć własną działalność gospodarczą dowiedziały się, skąd wziąć środki na jej założenie i gdzie zdobywać informacje o możliwościach uzyskania dotacji z funduszy europejskich.
W swoim wystąpieniu p. Jerzy Witkowski – Dyrektor ZAZ „Hotelik Centrum" w Brodnicy w ramach promocji zaprezentował pokaz multimedialny nowej strony internetowej wspólnej dla wszystkich 6 Zakładów Aktywności Zawodowej województwa kujawsko-pomorskiego. Ponadto promował wydaną w formie folderu Panoramę ZAZ, jaką jedną z form możliwości zapoznania się przyszłych pracowników i pracodawców z możliwością zatrudnienia osób niepełnosprawnych w promowanych Zakładach Aktywności Zawodowej. Jak podkreślił dyrektor Witkowski, w sześciu zakładach jest zatrudnionych łącznie 311 osób, w tym 241 osób niepełnosprawnych. Z tego, 170 ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 112 kobiet i 96 mieszkańców wsi.
1. ZAZ w Bydgoszczy utworzony w 2005 r., przez Urząd Miasta, jako zakład budżetowy. ZAZ prowadzi działalność wytwórczo-usługową w zakresie poligrafii offsetowej oraz niskonakładowego kolorowego druku cyfrowego. Zatrudnia 67 osób, w tym: 49 niepełnosprawnych, z czego 37 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
2. ZAZ w Białych Błotach utworzony w 2006 r., przez Gminę Białe Błota, jako gospodarstwo pomocnicze. ZAZ prowadzi działalności wytwórczo- usługową w zakresie: usług sportowo-rekreacyjnych, usług serwisu sprzątającego oraz usług reklamowych. Zatrudnia 32 osoby, w tym: 22 osoby niepełnosprawne, w tym 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
3. ZAZ w Wąbrzeźnie utworzono w 2007 r., przez Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Prowadzi działalność sportowo-rekreacyjną. Zatrudnia 31 osób, w tym: 25 niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
4. ZAZ w Brodnicy utworzony w 2008 r., przez powiat brodnicki, jako gospodarstwo pomocnicze o charakterze usługowym. Prowadząc usługi hotelarsko-gastronomiczne, działalność obsługowo-rehabilitacyjną. Zatrudnia 53 osób, w tym: 41 niepełnosprawnych, z czego 33 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
5. ZAZ w Drzonowie utworzony w 2008 r., przez Gminę Lisewo. Jest samorządowym zakładem budżetowym. Prowadzi działalność wytwórczą i usługową., m.in.: stolarnię, rękodzielnictwo oraz usługi papiernicze. Zatrudnia 56 osób, w tym: 44 niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
6. ZAZ w Radziejowie utworzony w 2011 r., przez powiat radziejowski, jako samorządowy zakład budżetowy. Prowadzi usługi hotelarsko-gastronomiczne. Zatrudnia 75 osób, w tym: 60 niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
W kolejnym wystąpieniu p. Aleksandra Gierej – Dyrektor Kujawsko-Pomorskie Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawiła Konwencję ONZ w sprawie prawa osób niepełnosprawnych, w tym nowe podejście do niepełnosprawności. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że na całym świecie jest około 650 milionów osób niepełnosprawnych. Ponadto podkreśliła, że Konwencja ONZ zmieniła definicję osoby niepełnosprawnej, którą Polska ratyfikowała w dniu 06.09.2012 r., o czym stanowi art. 91 Konstytucji RP. Kolejnym punktem konferencji było przedstawienie korzyści finansowych wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych na rynku pracy, którą przedstawiła p. Aleksandra Gierej wspólnie z Michałem Bohuszko – pracownikiem PFRON.
Przykłady dobrych praktyk w oczekiwaniu pracodawcy w stosunku do osoby niepełnosprawnej, jako potencjalnego pracownika przedstawiła na przykładzie własnej firmy p. Hanna Stępień – Dyrektor Naczelny PPUH Erplast Zakład Pracy Chronionej w Bydgoszczy. Natomiast przykłady możliwości i perspektywy niepełnosprawnego pracownika na podstawie własnych osiągnięć i spostrzeżeń przedstawiła p. Justyna Rogowska z Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Trakcie trwania konferencji w budynku urzędu p. Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - otworzył XII bożonarodzeniowy kiermasz pn. „My też potrafimy", na którym można było nie tylko podziwiać kunszt rękodzieł artystycznych osób niepełnosprawnych, ale i również je zakupić. Na stoiskach przybranych i przystrojonych ręcznie haftowanymi serwetami i ozdobami świątecznymi można było podziwiać ozdoby choinkowe w postaci pięknych i unikatowych bombek, świecidełek, stroików, aniołków, kart świątecznych oraz innych bibelotów i precjozów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na kiermaszu prace swoich podopiecznych i opiekunów wystawiły 43 placówki terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Wytwór swoich prac zaprezentowało 129 osób. Wszystkie rękodzieła zostały wykonane przez osoby niepełnosprawnych na warsztatach terapii zajęciowej w domach pomocy społecznej oraz środowiskowych domach samopomocy. Powiat Włocławski reprezentowały dwa Domy Pomocy Społecznej z Kowala i Kurowa. Na zakończeni pan marszałek, życzył wszystkim uczestnikom wystawy i konferencji zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym 2012 Roku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja o Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu [zdjęcia] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto