Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolcami w gołębie - okaleczone i martwe gołębie przy Toporowskiego

redakcja
redakcja
redakcja
Kolce instalowane na elewacjach kamienic i bloków to coraz popularniejszy sposób odstraszania gołębi. – Zdarza się, że ptaki nabijają się na kolce poważnie się raniąc – alarmują kielczanie. Czy taki sposób pozbywania się gołębi z elewacji jest legalny?

Działanie systemu przeciw gołębiom jest dość proste. Na gzymsach i innych elementach elewacji, na których lubią siadać ptaki instalowany jest szereg metalowych kolców, uniemożliwiając gołębiom przylatywanie w te miejsca. Tego typu urządzenia zamontowane zostały ostatnio w bloku przy ulicy Toporowskiego 6A w Kielcach.
– Już kilkakrotnie po założeniu systemu zdarzało nam się widzieć ranne, a nawet martwe ptaki. Ich obrażenia ewidentnie były spowodowane zamontowanymi kolcami – mówią mieszkańcy.
Szkodliwość stosowanych kolców potwierdza Piotr Jaworski, krajowy inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. – Choć producenci twierdzą, że kolce nie są groźne dla ptaków, nasze inspekcje pokazały, że mogą je ranić – mówi Jaworski. - Wnioskowaliśmy o zakaz montowania takich urządzeń, jednak do tej pory bezskutecznie – dodaje.
W ocenie Jaworskiego, kolce już teraz są nielegalne. – Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z 2004 roku jednoznacznie stwierdza, że nie można doprowadzać do okaleczania ptaków objętych ochroną – tłumaczy inspektor. – Instalowanie kolców na gzymsach może być potraktowane właśnie jako próba takiego okaleczenia – twierdzi Jaworski.
Jak mówi zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach Jarosław Pajdak, to właśnie nieścisłości prawne są powodem, dla którego kolce wciąż mogą być montowane. – Nie ma jednoznacznych zapisów prawnych, które precyzowałyby, czy kolce to groźna dla ptaków metoda ich odstraszania – mówi Pajdak. – Rzeczywiście jednak gołąb może nie zauważyć takich urządzeń z góry i łatwo w nie wlecieć, za instalowanie kolców powinny więc grozić sankcje karne – dodaje.
Co ważne, istnieje wiele innych metod odstraszania gołębi. Jedną z nich zastosowało ostatnio Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Brudzące elewację ptaki odstraszane są teraz za pomocą systemu elektronicznego który wydaje nieuchwytne dla człowieka mikrodźwięki, skutecznie jednak zniechęcające gołębie do wizyty na gzymsach muzeum.
Coraz popularniejsze są także odpowiednie siatki. – Widziałem takie rozwiązania już w wielu miastach. Zakładane coraz częściej na zabytkowych pomnikach i elewacjach, siatki nie pozwalają gołębiom na siadanie w tych miejscach – mówi Jarosław Pajdak.
Departament Ochorony Przyrody pozytywnie wypowiada się na temat takiego sposobu walki z gołębiami. - Odstraszacze w postaci kolców nie stanowią niebezpieczeństwa dla ptaków, gdyż podlatujący ptak widząc zamontowane kolce rezygnuje z siadania na nich i odlatuje w inne miejsce - czytamy w oficjalnym piśmie do firmy zajmującej się dystrybucją zabezpieczeń przed gołębiami. Podobnego zdania jest też Państwowa Rada Ochrony Przyrody. - W sporadycznych przypadkach, gdy ptak jest w złej kondycji fizycznej (wycieńczony lub chory), odstraszacze w postaci kolców faktycznie mogą powodować zranienia. Takie skrajne sytuacje nie świadczą jednak o tym, że kolce stanowią zagrożenie dla zdrowych ptaków - czytamy w tym samym piśmie.
Ministerstwo Ochrony Środowiska już ponad rok temu zapowiadało wprowadzenie odpowiedniej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która jednoznacznie zabroni montowania ostrych kolców na elewacjach. Do dziś te zapisy nie weszły jednak w życie. Jak zapewniło nas biuro prasowe ministerstwa, prace nad nowelizacją wciąż trwają.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolcami w gołębie - okaleczone i martwe gołębie przy Toporowskiego - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto