Chociaż lato jeszcze w pełni, to w przyrodzie można już zauważyć oznaki zbliżającej się jesieni. Założyciel Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie koło Kielc - Janusz Wróblewski informuje, że z Polski ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Chociaż lato jeszcze w pełni, to w przyrodzie można już zauważyć oznaki zbliżającej się jesieni. Założyciel Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie koło Kielc - Janusz Wróblewski informuje, że z Polski odleciały już pierwsze ptaki. W podróż do cieplejszych krajów wybrały się kukułki, wilgi i czajki. Do odlotów przygotowują się jaskółki i bociany.

W upalne dni można zaobserwować, jak ćwiczą przed odlotem. Wkrótce w dolinach rzek bociany będą zbierać się na sejmikach. Odlecą w kierunku Afryki w drugiej połowie sierpnia.

Bociany będą leciały między innymi nad Ukrainą, Bułgarią, Turcją, Izraelem, Egiptem i Kenią. Ich podróż zakończy się dopiero w grudniu. Ptaki najchętniej wędrują w pogodne dni, a na wylot wybierają godziny popołudniowe, kiedy tworzą się tak zwane kominy termiczne, ułatwiające szybowanie.
Według ludowych przekazów, jeśli ptaki odlatują przed 24 sierpnia, to moża się spodziewać wyjątkowo mroźnej zimy. Im późniejszy wylot, tym zima łagodniejsza.

Najwięcej bocianów mieszkających w Europie buduje gniazda w Polsce. W sumie jest ich około 40 tysięcy. Do Polski wrócą w drugiej połowie marca.

Jako ostatnie pod koniec września wylecą z Polski szpaki.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!