Kielce. Na niebezpiecznym przejściu dla pieszych będą światła

Drogowcy zastanawiają się jak poprawić bezpieczeństwo na przejściu przez bardzo ruchliwą aleję Solidarności, na wysokości dawnego Exbudu. Pomysłów było kilka, ale najlepszym rozwiązaniem ma być budowa sygnalizacji świetlnej.
 Dawid Łukasik

Aleja Solidarności to bardzo ruchliwa trasa krajowa 73, w ciągu doby przejeżdża przez nią ponad 40 tysięcy samochodów. Kierowcy pędzą prostym odcinkiem dwupasmówki, nie zwracają uwagi na pieszych, którzy czekają przed pasami aż ktoś się zatrzyma i przepuści. A przejście jest uczęszczane, ponieważ łączy przystanek z osiedlem Bocianek.

Policja jest tu wzywana bardzo często do kolizji, potrąceń i stłuczek. W tym roku było 10 takich zdarzeń. Pod koniec sierpnia została potracona piesza, kierowca na jednym pasie się zatrzymał, na drugim już nie. Wówczas pojawił się pomysł urządzenia inteligentnego przejścia. Światła zatopione w jezdni zaopatrzone w czujnik ruchu ostrzegałyby kierowców o zbliżającym się pieszym. – Uznaliśmy, że na drodze o tak dużym obciążeniu ruchem takie rozwiązanie jest za słabe - informuje Paweł Kabza, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w kieleckim ratuszu. – Trzeba kierowców bezwzględnie zmusić do zatrzymania się. Lepszym rozwiązaniem będzie sygnalizacja świetlna. Nasz wniosek poparła komisja bezpieczeństwa i został przekazany Miejskiemu Zarządowi Dróg.

- Na pewno nowa sygnalizacja zostanie powiązana ze światłami na skrzyżowaniu Solidarności i Świętokrzyskiej, aby nie tworzyły się korki.

To przejście jest jednym z najniebezpieczniejszych w mieście od wielu lat. W 2013 roku Miejski Zarząd Dróg zaproponował budowę kładki dla pieszych i rowerzystów. Powstała nawet koncepcja, ale zrezygnowano z jej realizacji po protestach mieszkańców Bocianka i pracowników firm przy alei Solidarności. Argumentowali, że takie rozwiązanie sprzyja kierowcom, którzy będą mogli rozwijać duże prędkość a piesi będą musieli wspinać się na kładkę i nadkładać drogi. Już wtedy przeciwnicy tego rozwiązania proponowali sygnalizację świetlną.

Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Wideo

Agata Kowalczyk

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.12.2018, 11:31

Ci którzy narzekają na korki w Kielcach chyba nigdy nie byli w dużym mieście...

06.12.2018, 10:00

Łatwiej zwalić winę na kierowców, niż ponieść odpowiedzialność za fatalne rozwiązanie - po to buduje się proste, równe drogi by po nich jeździć szybciej, po to buduje się przejścia podziemne lub kładki, by pieszy mógł bezpiecznie przejść przez ulicę. Tarnowska/Manifestu Lipcowego już jest tak podziurawiona światłami, że co kilkaset metrów trzeba się zatrzymywać, dorzućmy do tego dziesiątki tirów, to mamy kompletny bigos.

06.12.2018, 08:37

Dziś babka przecięła w renóweczce przejście dla pieszych tuż przed moim nosem, żeby 100 metrów dalej hamować w korku. JAk się nie ma pojęcia, jak jeździć, to może lepiej nie wsiadać za kółko? Kto takim ludziom daje prawo jazdy?

06.12.2018, 08:02

Światła na przycisk :)

06.12.2018, 07:51

S może przejazdu samochodom zakazać? Miasto nie służy do zasuwania 100 km/h bo dwa pasy i 'jeżdżę szybko ale bezpiecznie', a i korków byłoby mniej gdyby kierowca umiał ruszać z tych świateł, a nie jak zielone to myśli godzinę a potem korzysta z 'wczesnego czerwonego'. Nie mówiąc o tym, że część pojazdów to pokłosie polityki z planów lat 60-tych i obwodnic przez środek.
Ada, zlikwidują tam pasy to pieszy może się uśmiać, że więcej niż 100m i przechodzić jak chce, poza tym może spacerek z babcią czy byłaby zachwycona, albo siata w łapkę.

06.12.2018, 04:21

Jakby kierowce w ałdikach,beemwicach i paskach w tedeiku jeździły normalnie to nie musiałoby być świateł i progów zwalniających na osiedlach.
Kiedyś starałem się wytłumaczyć w Niemczech co to jest próg zwalniający.Jak już zrozumieli to spytali " a po co takie progi jak na osiedlu i tak jeździ się
20-30"

05.12.2018, 22:52

To jest myślenie w Kielcach nawalić świateł za światłami, jak na Tarnowskiej. Na pewno będzie mniej korków i będzie się dało przejechać przez miasto bardzo płynnie. Przejście zlikwidować albo zrobić kładkę :/

05.12.2018, 22:17

Jak dla mnie to najlepiej zrobić progi zwalniające przed tym przejściem i każdy zwolni :)

05.12.2018, 21:58

A nie lepiej przenieś przejście koło Tesco a tu zlikwidować :) najtaniej i bezpiecznie a parę metrów nikogo nie zbawi. ;)

05.12.2018, 21:51

Kładki się nie da? Znowu cały układ komunikacyjny się spierdoli. Tak samo było na nowym przebudowanym rondzie pod PKP/PKS - nie było świateł był płynny ruch, dobudowali światła, które nie były przewidziane w projekcie i teraz korki i ogólna tragedia.

05.12.2018, 21:34

Zastanawiające jest, ile osób komentujących narzeka na korki i kolejną sygnalizację a zupełnie ignoruje bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Kładka czy tunel jest bardzo uciążliwa zwłaszcza dla osób starszych, matek z wózkiem, niepełnosprawnych. I przede wszystkim jest droga. Światła są nieporównywalnie tańsze. A to jest jednak miasto a w mieście najważniejsi powinni być piesi i ich wygoda a przede wszystkim bezpieczeństwo. Ja też wolałbym, żeby nie było świateł, ale przez to, że kierowcy nie zwracają uwagi na przejście i pieszych na nim to jest najlepsze rozwiązanie.

05.12.2018, 20:48

Hahahaha - no i co te kieleckie mądrale wymyśliły? Kładka? Nie! Tunel? Nie? Światła? Tak! Bo najprościej... Dno i wodorosty!

05.12.2018, 20:34

Tam dawno powinien był być zrobiony tunel. Był czas na to.

05.12.2018, 20:31

To może jeszcze światła dla zjeżdżających ze Słonecznego Wzgórza i dla wyjeżdżających z Bocianka.... Tak dla kompletu. Na odcinku od Auchan do Castorama świateł jeszcze brakuje tylko przy skrzyżowaniu z ul. Prostą... Ale byłoby kolorowo :D:D:D
A nie lepiej byłoby pieszych puścić nad jezdnią...

05.12.2018, 20:17

Wreszcie. Ile ofiar przez nieudolnosc wladz tego miasta, tyle lat czekania na zwykla prosta sprawe, dla bezpieczenstwa nas i naszych dzieci!

05.12.2018, 19:46

Postawcie jeszcze więcej świateł, najlepiej na każdym przejściu, co 20m. Wtedy na pewno będzie bezpiecznie, po prostu nie będzie się dało jeździć, auta będą głównie stały w korkach a jak wiadomo, jak auto stoi to pieszy pod nie nie wpadnie.
Od przejścia przy "exbudzie" do świateł koło Galerii Echo jest jakieś 100-150m. Kierowcy muszą dokładać 2km żeby z Solidarności skręcić w Domaszowska/Tysiąclecia, piesi też mogą dołożyć te 300m żeby bezpiecznie przejść przez tą drogę.
Spójrzcie co się dziś działo, przeanalizuj cię dlaczego i się dowiecie, że w Kielcach ktoś kto odpowiada za światła na skrzyżowaniach zasługuje na dyscyplinarnego kopa za drzwi. A wy chcecie dokładać jeszcze więcej świateł?

05.12.2018, 19:45

Czyli zamiast odkorkowywać miasto robimy jeszcze większe korki. Brawo!!!