Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce. Czy zardzewiała rura może być zabytkiem?

ATA
Zardzewiała rura odprowadzająca wodę ze źródełka Biruty do stawu w parku miejskim nie tylko brzydko wygląda, ale i zagraża bezpieczeństwu dzieci. Radny Władysław Burza i urzędnicy chcą to zmienić, ale wojewódzki konserwator zabytków nie wydał zgody.

-Taka rura nie jest dobrą reklamą miasta. Wygląda fatalnie a miejsce to jest niebezpieczne. Dzieci kucają się przy niej, karmią kaczki i mogą łatwo wpaść do wody – mówił na sesji Rady Miasta, radny Władysław Burzawa (Porozumienie Samorządowe). – A to miejsce można zagospodarować zupełnie inaczej. Wodę ze źródełka można poprowadzić inaczej, przez skarpę, w formie strumyczka, kaskady czy ściany wodnej a dalej wzdłuż alejki do miejsca obecnego wpływu. Konieczna byłaby też budowa małego mostku. Koryto można wybetonować i wyłożyć kamieniami. Dzieci mogłyby się bezpiecznie bawić, na przykład puszczać łódki

Jesienią ubiegłego roku Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Kielce zwrócił się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą wyrażenie opinii o tej propozycji. – Konserwator zabytków nie poparł tego pomysłu. Uznał, że park jest zabytkiem, choć sama rura nim nie jest i nie można w niego ingerować – dodał radnym. - Może prezydent Gruszewski wybierze się do konserwatora zabytków i w czasie rozmowy łatwiej będzie dojść do porozumienia niż w czasie wymiany pism.

Spytaliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, dlaczego nie ma możliwości likwidacji rury i zastąpienia jej innym estetyczniejszym rozwiązaniem. Dostaliśmy odpowiedź mailem:

„Inicjatywa taka nosi znamiona doraźnego, nieuzasadnionego działania, nieuwzględniającego kontekstu otoczenia i jego specyfiki. Pomysł ten nie bierze pod uwagę charakteru, stylistyki, kompozycji zabytkowego Parku Miejskiego im. S. Staszica wpisanego do rejestru zabytków.

Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków od wielu lat podkreśla konieczność traktowania parku jako spójnej całości, która ma swój układ funkcjonalny, przestrzenny, kompozycyjny. Wprowadzanie na jego teren nowych elementów powinno wynikać z jednolitego programu zagospodarowania i użytkowania, który należałoby określić w projekcie rewaloryzacji. Okazjonalne, nieskoordynowane z innymi poczynaniami realizacje tworzą jedynie chaos i dają wrażenie przypadkowości.

Park miejski w Kielcach wymaga wielu pilnych działań, w tym wymiany i ujednolicenia zniszczonych, połatanych nawierzchni, likwidacji jarmarcznych stoisk i tzw. „plaży” usypanej bez pozwolenia WKZ, renowacji rozdeptanych i rozjeżdżonych chodników, itd., jednak z punktu widzenia konserwatorskiego nie jest to budowa „wodospadu”, który bardziej stosowny byłby w parku rozrywki.

Historyczny park powinien być miejscem reprezentacyjnym, stylowo i estetycznie urządzonym - w sposób oddającym charakter epoki, w której powstał. Oczekuje się, że XIX-wieczny ogród spacerowy położony w centrum Kielc będzie wizytówką miasta. Należy ubolewać, że dotąd nie dokonano kompleksowej rewaloryzacji tego cennego zabytku.

Zamysł przedstawiony piśmie Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Kielce, nie został ujęty w jakąkolwiek formę graficzną, choćby szkicu, a zatem organ nie miał żadnego projektu bądź wizualizacji, aby odnieść się merytorycznie do zamierzenia. „

Zastępca prezydenta_Kielc, Czesław Gruszewski obiecał porzmwiać z Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach, Anną Żak-Stobiecką o pracah, które mogą być przerowadzone w parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto