18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Polskie Tango: Naucz się tańczyć i poznaj mistrzów tanga!

Justyna Koszewska
Fot. Polskapresse (zdjęcie ilustracyjne)
8 dni wypełnionych ognistymi pokazami tanga, bezpłatnymi warsztatami tanecznymi i spotkaniami z artystami oraz pasjonatami tańca. 21 października rusza Festiwal Polskie Tango organizowany z okazji 100-lecia obecności tanga w Polsce. Sprawdź, co będzie się działo i poznaj mistrzów tanga!

Równo 100 lat temu Lucyna Messal i Józef Reda oczarowali warszawską publiczność, wykonując egzotyczne tango na scenie nieistniejącego już Teatru Nowości. W okresie międzywojennym argentyński taniec królował na stołecznych parkietach i w repertuarach największych artystów, w tym Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo czy Adama Astona, a teksty do nich pisali nawet Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Teraz mieszkańcy stolicy będą mieli okazję przypomnieć sobie najświetniejsze lata polskiego tanga. Od 21 do 28 października trwać będzie Festiwal Polskie Tango-100 lat tanga w Polsce zainicjowany przez Fundację Kulturo. - W trakcie festiwalu główny nacisk chcemy skupić na historii tanga w Polsce, a w szczególności na polskim tangu. Jest to bowiem fenomen czasem nie przez wszystkich znany i identyfikowany - opowiada Hermes Cristian Rubin z Fundacji Kulturo.


Czytaj także: Matthew Shipp i Marcin Masecki zagrają w Warszawie

Festiwal obfitować będzie w pokazy tańca i otwarte potańcówki, a ci, którzy nie mieli dotąd okazji poznać kroków tanga, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach tanecznych. Organizatorzy przygotowali zajęcia zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci. – Tango to emocje, uczucie. To nie tylko taniec, lecz także muzyka i teksty. Tango pochodzi z Argentyny i Urugwaju, gdzie tańczą je młodsi i starsi, dzieci z rodzicami i dziadkami, osoby starsze i młodsze. Przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. I do poznania tanga w takim kontekście zachęcamy – wyjaśnia współorganizator festiwalu.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Eugeniusz Noworyta, były Ambasador RP w Argentynie, oraz wybitni specjaliści w zakresie historii tańca, którzy w czasie panelów dyskusyjnych w Domu Spotkań z Historią opowiedzą historię polskiego tanga. - To niepowtarzalna okazja do spotkania ze specjalistami w zakresie historii tanga polskiego i argentyńsko-urugwajskiego. Uczestnicy będą mogli posłuchać starych polskich tang z gramofonu, dowiedzieć się, czym jest lunfardo i w jakich polskich tangach pojawia się gwara warszawska, a także spotkać z współczesnymi tancerzami tanga oraz pasjonatami, którzy podróżują do miejsc związanych z historią powstania tego tańca – wylicza Hermes Cristian Rubin.

Ponadto w Muzeum Woli zaprezentowana zostanie wystawa „Polska w rytmie tanga”. - Będzie można tam usłyszeć i zobaczyć tango, a także zatańczyć w jego rytmie. W trakcie wernisażu i otwarcia festiwalu, 21 października o godz. 18, zapraszamy na pokaz tańca, recital tang śpiewanych i degustację wina, a także wieczorną imprezę taneczną, milongę – zachęca pomysłodawca festiwalu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej aktualności związanych z Festiwalem Polskiego Tanga znajdziecie na www.polskietango.pl oraz na Facebooku.

Festiwal Polskie Tango: ZOBACZ PROGRAM!

21 października - Muzeum Woli, ul. Srebrna 12.
18.00 Uroczyste otwarcie Festiwalu. Wernisaż wystawy „Polska w rytmie tanga” organizowanej przez Muzeum Teatralne Teatr Wielki - Operę Narodową, Muzeum Woli oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i Fundację Kulturo.

22 października - Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6.
18.00 Wykład: „Gdy Petersburski razem z Goldem gra… Nowoczesna kultura popularna w okresie międzywojennym: polska, żydowska, wspólna”.
19.00 -19.45 Warsztaty tanga milongi. ZAPISY: [email protected], tel: 22 471 03 01 24
20.00 -23.00 Potańcówka milonga wraz z pokazem tanga.

23 października - Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.
18,00-19.00 Spotkanie i panel dyskusyjny: „Artyści polskiego tanga (twórcy i wykonawcy) oraz ich dorobek fonograficzny. Lata 1920-1930-1940”.

24 października - Muzeum Woli, ul. Srebrna 12.
18.00 -19.00 Warsztaty tango dla wszystkich. ZAPISY: [email protected], tel: 22 624 37 33

25 października - Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.
18.00 -19.00 Spotkanie: „Polacy w Argentynie”.

26 października - Muzeum Woli, ul. Srebrna 12.
11.00 -11.45 Warsztaty tango rodzinne – międzypokoleniowe.
ZAPISY: [email protected], tel: 22 624 37 33
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.
16.00 -17.00 Spotkanie: „Językiem tanga- czyli rzecz o lunfardo i gwarze warszawskiej”.
17.00 -17.45 Spotkanie: „Tango Story – niezwykła opowieść o historii tanga”.
18.00 -19.00 Spotkanie: „Tango. Taniec. Inspiracja”.

27 października - Teatr Wielki Opera Narodowa, Plac Teatralny 1.
12.50-13.30 Warsztaty tango dla dzieci. ZAPISY:[email protected], tel: 503 152 129
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
11.00 i 14.00 Pokaz filmu „Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy”.

28 października - Budynek PASTA, Ul. Zielna 39.
18.00 Gala zamknięcia Festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto