Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nurt 2018 w Kielcach. Jury i widzowie jednomyślni: wygrała „Przerwana misja” (WIDEO, zdjęcia)

lid
Maciej Dźwigaj, jeden z nagrodzonych, Magdalena Kusztal, dyrektor KCK, oraz Krzysztof Miklaszewski, dyrektor festiwalu.
Maciej Dźwigaj, jeden z nagrodzonych, Magdalena Kusztal, dyrektor KCK, oraz Krzysztof Miklaszewski, dyrektor festiwalu. Michał Kolera
Publiczność i komisja artystyczna były zgodne i za najlepszy film ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Form Dokumentalnych uznały „Przerwaną misję” Petro Aleksowskiego.

Ten film to wstrząsający obraz dwóch żołnierzy, którzy z misji w Afganistanie wrócili kalekami. Aleksowski, zbierając materiały, rozmawiał z około 70 weteranami, którzy z misji wracali okaleczeni. Proponował im udział w filmie, jednak tylko dwóch panów zgodziło się wpuścić go z kamerą do swojego życia. Film jest bardzo intymny, obaj mężczyźni, a także rodzina jednego z nich decydują się na zwierzenia przed kamerą, pokazując, jak trudne jest życie po powrocie.

- Żaden z nich nie brał pod uwagę tego, że tam, w trakcie misji mogą zostać okaleczeni - opowiadał po projekcji reżyser. W filmie pokazał archiwalne zdjęcia z Afganistanu, także to z ataku, w którym ucierpiał jeden z bohaterów.

- Udostępniło je Ministerstwo Obrony i dzisiaj film oglądają na specjalnych pokazach osoby wybierające się na misje.- Historia moich bohaterów Franka i Tomka nikogo nie odwiodła od wyjazdu - mówił Aleksowski. - Każdy myśli, że nieszczęście spotyka tylko inne osoby.

Film jest także pomocny tym, którzy pracują, pomagając wojennym weteranom. Przygotowuje ich do spotkania z okaleczonymi ludźmi, bo pozwala zrozumieć ich stosunek do tego, co się stało. Obu bohaterów można uznać za pozytywne przykłady, bo mimo kalectwa - jeden stracił nogę, drugi rękę, nie wycofali się, pracują, a jeden z nich bierze udział w wyścigach samochodowych, został reprezentantem Polski w kick boxingu i brał udział w olimpiadzie.

Maria Malatyńska, kierująca komisją konkursową, podkreśla optymistyczne przesłanie tego filmu, przecież tak bardzo nieoptymistycznej historii.

Tegoroczny NURT miał zmienioną formułę, ale nie zmieniła się różnorodność pokazywanych filmów. - Tylko jeden, i to w sposób wyważony, odnosił się do polityki, pozostałe mówiły o historii lub o sprawach społecznie ważnych - mówi Maria Malatyńska.

Nagrody NURT 2018: Złoty NURT - Wydarzenie NURT, a także nagrodę publiczności otrzymał Petro Aleksowski za film „Przerwana misja” (to szósta nagroda dla tego filmu w tym roku). Srebrny NURT i nagroda Radia Kielce trafiły do Michała Wiraszki, autora „Powracającej fali”. Brązowym NURT-em nagrodzono „Dobrą zmianę” Konrada Szołajskiego. Przyznano także dwa wyróżnienia - za „PontifeK” Beaty Hyży-Człopińskiej i „Czarnoboga” Grzegorza Paprzyckiego. Uzasadnienie wspólne: za rzadko spotykany portret kapłana - rzecznika dobra i za wizerunek uwodzicielskiego demagoga, wysłannika zła. Fundacja im. EDWARDA KUSZTALA nagrodziła autorów filmu „Plewiński. Spojrzenia”, a dyrektor festiwalu Krzysztof Miklaszewski nagrodził film „VATER” w reżyserii Krzysztofa Maćkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto