Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Harcerski 2018. Kolorowy korowód uczestników i koncert na Rynku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
W piątek przez centrum Kielc, przeszedł korowód rozśpiewanych uczestników 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2018. Młodzi artyści z Polski, Ukrainy i Algierii przejęli od prezydenta Kielc klucz do miasta, po czym zaprezentowali się na Rynku w jednym z wielu darmowych koncertów, które odbywać się będą w najbliższych dniach. W sobotę widowisko w amfiteatrze Kadzielnia.

Kwiat harcerskiej kultury znów gości w Kielcach. To już 45. edycja festiwalu! Tym razem przebywa u nas 417 uczestników z różnych stron Polski, a także z Ukrainy i Algierii. W piątek wieczorem wszyscy zgromadzili się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza i ze śpiewem na ustach w barwnych strojach pomaszerowali na Rynek, gdzie symboliczny klucz do miasta przekazał prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, witając ciepło zdolnych gości. - Mam nadzieję, że po festiwalu oddacie miasto w nie gorszym stanie. Bawcie się dobrze - mówił z uśmiechem prezydent Kielc, wręczając klucz uczestnikom festiwalu. W imieniu wszystkich przyjęła go Karolina Ignaciuk z zespołu Da Capo La Fine z Władysławowa.

Chwilę po tym, jak harcerze i młode talenty przejęli Kielce, zaprezentowali swoje zdolności na scenie. Był to pierwszy tej edycji koncert w ramach cyklu „Zakręceni na Kielce”. Wystąpili Zespół Mażoretkowy Rytm ze Skalbmierza. Zespół Folklorystyczny Aksamitki z Baru na Ukrainie, Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Młode Liście” z Baru, Zespół Taneczny OK ze Starobielska na Ukrainie, Darłowskie Studio Taneczno Wokalne Revoltade. Na rynku bawiła się młodzież także z innych stron - Rumi, Ustki, Annopola, czy Przemyśla. Są zespoły, muzyczne i wokalne, ale w tym roku wrażenie robi liczba solistów. - Jeśli chodzi o wokalistów, to mamy aż 65 podmiotów wykonawczych. Zespołów muzycznych jest 14, w tym chóry, formacje instrumentalno-wokalne. Serdecznie zapraszam na ich koncerty, zarówno na Rynku, jak i na Kadzielni - mówi harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Atrakcje za darmo
Koncerty i widowiska potrwają do soboty, 21 lipca. Wszystkie są bezpłatne.
Oto, co nas czeka w najbliższych dniach. W sobotę, uczestnicy rozpoczną się warsztaty artystyczne prowadzone przez konsultantów dla wokalistów, muzyków, tancerzy. Zespoły taneczne będą doskonalić swoje umiejętności w Wojewódzkim Domu Kultury, wokaliści i muzycy w Domu Środowisk Twórczych „Pałac Tomasza Zielińskiego”, Domu Kultury „Zameczek”, Centrum Muzycznym Vanax oraz Domach Studenta Politechniki Świętokrzyskiej.

Z warsztatów będą mogli skorzystać także mieszkańcy Kielc i turyści - każdy, kto tylko będzie chciał. Codziennie, w godzinach od 10 do 14, w Miasteczku Festiwalowym, przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kielcach, odbywać się będą interesujące zajęcia realizowane we współpracy m.in. z Muzeum Historii Kielc, Instytutem Dizajnu, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” i Młodzieżowym Domem Kultury.

Wideowisko na Kadzielni
Sobotni wieczór to koncert „Gospodarze Gościom” w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach, przygotowany przez wykonawców z naszego województwa. Będzie to oficjalna inauguracja festiwalu. Scenariusz koncertu został przygotowany, aby uczcić podwójne stulecie świętowane w 2018 roku. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Początek o godzinie 20. Wstęp wolny.

W niedzielę, młodzi artyści od rana będą uczestniczyć w warsztatach tanecznych, muzycznych i wokalnych. O godzinie 10.30 w kościele pod wezwaniem świętego Franciszka wezmą udział we Mszy Świętej.

Zabawa dla całych rodzin
Również w niedzielę, o godzinie 13 na kieleckim Rynku rozpocznie się Piknik Rodzinny przygotowany dla mieszkańców. Z kolei o godzinie 15 na scenie na Rynku rozpocznie się jedyny w swoim rodzaju Koncert Międzypokoleniowy. Kilka pokoleń osób związanych z Festiwalem podczas swoich występów pokaże, że muzyka łączy ludzi a niektóre z piosenek śpiewają wspólnie całe rodziny.
O wszystkich festiwalowych wydarzeniach będziemy informować w najbliższych wydaniach „Echa Dnia”.

PROGRAM 45. FESTIWALU HARCERSKIEGO 2018
13-19 lipca - na terenach zielonych Politechniki Świętokrzyskiej, od strony Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego, działać będzie Festiwalowe Miasteczko.
13 lipca, godzina 18.30 - korowód rozśpiewanych uczestników przejdzie spod pomnika Henryka Sienkiewicza na Rynek.
13 lipca, godzina 19 - na Rynku odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Zakręceni na Kielce", podczas którego będzie można podziwiać zespoły folklorystyczne, muzyczne, grupy taneczne oraz solistów.
14 lipca, godzina 20 - koncert "Gospodarze - Gościom" w amfiteatrze Kadzielnia. Wezmą w nim udział młodzi artyści z terenu województwa świętokrzyskiego. Podczas koncertu świętować będziemy 100-lecie polskiej niepodległości oraz 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego. To będzie artystyczna podróż przez historię Polski.
15 lipca, godzina 13 - Piknik Rodzinny na kieleckim Rynku. W programie malowanie twarzy, gry harcerskie, gigantyczne bańki mydlane i wiele innych atrakcji.
15 lipca, godzina 15.00 - Koncert Międzypokoleniowy na Rynku.
16 lipca, godzina 19. - Koncert „Zakręceni na Kielce” na Rynku.
17 lipca, godzina 19 - Koncert Piosenki Harcerskiej na Rynku. Zabrzmią piosenki, które najczęściej można usłyszeć w górskich schroniskach lub na harcerskich obozach. Koncert to także konkurs w którym przyznawane będą Jodły!
18 lipca, godzina 18 - Gala konkursu Młody Film w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
18 lipca, godzina 19 - Koncert „Zakręceni na Kielce” na Rynku.
19 lipca, godzina 19 - Koncert "Największy Zespół ROCKowy" na Rynku - kilkudziesięciu uczestników oraz zaproszone gwiazdy - Jacek Królik, Jarek Kisiński i Jacek Dyląg, wspólnie wykonają utwór "Kocham Wolność".
19 lipca, godzina 20 - Koncert "Rock Niepodległości" na Rynku organizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koncercie usłyszymy covery nawiązujące do wolności.
20 lipca, godzina 19 - Koncert "Młodzi Dobrze ROCKujący" na Rynku. Wystąpią uzdolnieni muzycznie uczestnicy warsztatów.
21 lipca, godzina 19.30 - Koncert Galowy Laureatów w amfiteatrze Kadzielnia. Motywem przewodnim widowiska będzie 20-lecie istnienia województwa świętokrzyskiego. Najlepsi wykonawcy otrzymają festiwalowe nagrody - Złote, Srebrne oraz Brązowe Jodły.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto