Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmowy NURT w Kielcach rozpoczęty. Potrwa do piątku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
W poniedziałek w Kieleckim Centrum Kultury odbyły się pierwsze pokazy, a także ciekawe dyskusje z autorami, którzy opowiedzieli o kulisach powstawania filmów w ramach Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Nadesłano 154 produkcje, z których komisja selekcyjna wybrała 46. Filmy pokazywane są w blokach tematycznych. Będziemy oglądać je do piątku.

Filmy konkurują o nagrody: Wydarzenie NURT 2018. Nagrodę przyznaje także głosująca po każdym bloku publiczność.

Poniedziałkowe pokazy rozpoczął blok o poszukiwaniu prawdy. Zobaczyliśmy ożywiony obraz Grottgera - Kucie kos, a także opowieść o losach polskich żołnierzy, inwalidów, z Afganistanu. Kolejny blok poświęcony został fotografikom. Sylwetka Plewińskiego,opowieść o Michałowicach i spotykających się tam miłośnikach fotografii analogowej, to niektóre propozycje bloku Spojrzenia. W bloku Nasze artystyczne drogi pokazane zostały postaci rysownika Janosza, poetów: Elektorowicza, Moczulskiego, Barana.

Wtorkowe pokazy rozpocznie blok Powracająca Fala a w nim zobaczymy Pawła Kukiza z dawnych lat, wśród artystów, którzy mówią, co w ich życiu znaczył Jarocin.

Spotkań z ciekawymi ludźmi jak zwykle będzie dużo. W bloku Bariery poznamy na przykład chłopaka z familioków wspinającego się bez asekuracji na budowle, kierowcę rajdowego po wypadku. Ale tegoroczny NURT to także filmy o polskiej piłce nożnej - o tej wielkiej, w nowatorskim reportażu o Robercie Lewandowskim, i o tej potężnej duchem, mówiącej o grze uprawianej przez niewidomych, ale też i o dziwnych powiązaniach gangsterów z kibicami.

W wieczornym bloku będą filmy dotykające historii II wojny światowej - na przykład w jednym syn esesmana Otto von Wechtera stara się przekonać, że jego ojciec nie był zbrodniarzem, ten obraz skonfrontowano z opowieścią o losach przemyskich żydów czy opowieścią o działalności na rzecz pojednania arcybiskupa Nossala.

W środę ostatni dzień pokazów konkursowych. Dzień rozpocznie blok Wołanie do marzeń a w nim „Za kratą są zielone drzewa” Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków - przejmująca, dramatyczna ale i niosąca nadzieję opowieść o Grażynie Chrostowskiej, poetce i więźniarce obozu w Ravensbruck.

W południowym bloku będą filmy o ludziach niezłomnych, pasjonatach, na przykład drwalu, który chce być kompozytorem. Wieczorem Dobre zmiany, filmy o ludziach strasznie potraktowanych przez los. Wieczorem uroczyste otwarcie festiwalu o godzinie 20.15. Uświetni je przedpremierowy pokaz szwedzkiego filmu „Amatorzy”.

Bilety na pojedyncze pokazy kosztują 5 złotych, karnet: 25 złotych. Wstęp na otwarcie (wtorek godzina 20.15), zamknięcie (piątek - godzina 19), warsztaty i Odkrycie Marii Malatyńskiej (piątek) bezpłatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto