Dziwne odkrycie w centrum Kielc przy budowie bloku [ZDJĘCIA]

- W czasie prac ziemnych przy budowie bloku na ulicy Lecha Kaczyńskiego ukazał się las kolumn o wysokości około pięciu metrów – zaalarmował nas Czytelnik.

Znalezisko znajduje się na działkach przy ulicy Lecha Kaczyńskiego, na przeciwko kościoła świętego Wojciecha, w miejscu, gdzie ulica zakręca w stronę alei IX Wieków Kielc. – Moim zdaniem są to fundamenty starej zabudowy. Część z nich po odkopaniu została zasypana przez robotników, którzy dalej stawiają nowy budynek- mówi mieszkaniec Kielc, Jerzy Szczypiórski.- Prace powinny być wstrzymane a teren zabezpieczony. To jest kolebka miasta i urzędnicy dobrze o tym wiedzą. Kilka lat temu przed budową ulicy Kaczyńskiego prowadzono w tym rejonie badania archeologiczne i odkryto pozostałości dawnej osady pochodzące z 1086 roku, która w późniejszych wiekach rozrastała się w kierunku obecnego Rynku, Silnicy i ulicy Sandomierskiej. Są dokumenty w archiwach, które potwierdzają, że tu był początek Kielc.

Kielczanin uważa, że prace przy budowie apartamentowca powinny zostać wstrzymane a znalezisko zabezpieczone i wyeksponowane dla zwiedzających. - Prace powinny być wstrzymane a teren zabezpieczony. To miejsce trzeba wyeksponować, na przykład wybudować zadaszenie czy przykryć szkłem, po którym można chodzić, aby następne pokolenia mogły zobaczyć początek miasta. Tak się robi na cały świecie – dodaje.

Kielczanin na początku października zawiadomił kielecki ratusz, wojewódzkiego oraz generalnego konserwatora zabytków i wiele innych instytucji, nie otrzymał żadnej odpowiedzi. – Do nas takie pismo nie dotarło, bo natychmiast wszystko byśmy wyjaśnili – mówi Katarzyna Walentynowicz-Pałka z firmy Eko-Inwest z Kielc, która jest właścicielem działek. – Teren została przebadany przez archeologa w ubiegłym roku a wszystkie dokumenty zostały przekazane do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie było przeszkód do rozpoczęcia inwestycji. A znajdujące się w ziemi kolumny zostały wykonane przez nas, to pale z betonu. Jest to taki rodzaj fundamentów.

Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków W Kielcach przyznaje, że na tej działce nie natrafiono na cenne odkrycia archeologiczne. – Teren został bardzo dobrze i szczegółowo przebadany. Spodziewano się cennych znalezisk, ponieważ były one na sąsiednich działkach. Nie znaleziono nic wartego zabezpieczenia – wyjaśnia. – Las kolumn na pewno nie uszedłby naszej uwadze

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania

Wideo

Agata Kowalczyk

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.11.2018, 17:27

Czytelnikom się nie dziwię że tak komentują. Ale debilizm i idiotyzm tego redaktora który to nagrał jest imponujący. Informuję redaktora że mam w domu psa który zaczął latać A kot nim steruje. Proszę szybko o reportaż i poinformowanie całego świata.

10.11.2018, 15:53

jedno proste pytanie
po chuj i komu ta uliczka
przedstawić bilans kosztów
i kto finansuje ten Cyrk
pewnie My

09.11.2018, 23:02

7

09.11.2018, 10:55

Dziadek piep...ny konfident szukał sensacji. Życzę mu żeby kiedyś jakiś frajer taki jak on też o coś na niego doniósł.

09.11.2018, 08:53

Przechodzę tamtędy prawie codziennie, te betonowe słupy były odlewane kilka miesięcy temu (przed wakacjami) przez firmę budowlaną.

08.11.2018, 20:53

A komu to potrzebne człowieku zasypać i budować ludzie muszą gdzieś mieszkac

08.11.2018, 20:53

To pale nie akropol , W CK tak się budowało... kurzawka tam jest .

08.11.2018, 20:30

To jest bezczeszczenie dziedzictwa kulturowego Polski.

08.11.2018, 20:21

Pan Jerzy zawsze przedstawiał się jako rodowity Brazylijczyk, to skąd u niego taka wiedza na temat przeszłości Kielc?

08.11.2018, 19:24

ktoś dał pare groszy i temat zamknięty....

08.11.2018, 19:05

To jest dowód na to że nie tylko Francuzów uczyliśmy jeść widelcem, ale i starożytnych Greków uczyliśmy kolumny stawiać. Przodkowie Kaczyńskich tam mieszkali. Zresztą nazwa ulicy jednoznacznie to wskazuje. Tylko totalna opozycja ze zdradzieckimi mordami tego nie docenia. Dowodem jest klęska w wyborach ulubieńca prezesa.

08.11.2018, 18:40

Dr.Masz rację.To samo dotyczy budowli na terenie dawnej bazy PKS.Budowanie Galerii Korona,też było niezgodne z planem.Dozur nudowlany to wyłapał,ale kto smaruje,ten jedzie.

08.11.2018, 18:08

Jak dla mnie powinno być to zbadane przez archeologów na podstawie dokumentacji historycznej. Myślę że gruba kasa poszła żeby można było kontynuować budowę. Zresztą jak zawsze :((((

08.11.2018, 17:29

Wiem gdzie jest ul.Rew. Pażdż.Wiem,gdzie jest ul.Buczka,ale Lecha Kaczynskiego nie wiem.Może pomyłka?

08.11.2018, 17:28

k**wa ARKOPOL OD RAZU WYKOPALI, a idzta w cholere. zaorać i stawiać dalej tego apartamentowca, to chociaż kilka babeczke na miotle polata, jakieś miejsca pracy będą.

08.11.2018, 17:22

Szkoda, że te cokoły się zmarnują, a tyle popiersi by obsadził.

08.11.2018, 17:07

Niezły orzeł z Pana Jerzego!!! Dobrze że się do tych piali nie przywiązał i nie zrobił drugiej Dolinę Rospudy.

08.11.2018, 16:42

taxi
To gotowe cokoły na popiersia Jarosława i skąd oni wiedzieli i tak wcześnie przygotowali

08.11.2018, 16:20

Na każdej z kolumn ustawić pomnik Lecha Kaczyńskiego.

08.11.2018, 14:14

Czytelnicy Echa to też pieniacze. Na emeryturze b. się nudzą i lubią być w centrum zainteresowania.

08.11.2018, 14:05

Tam był cmetaz ! A pod ulica Kaczyńskiego płynie rzeczka !

08.11.2018, 14:03

Hahahah naprawdę ktoś pomylił podpory pod kurzawkę z cennymi zabytkami? hahahh dobre nadaje się na mema :D Może spodziewał myślał że to kolumny antyczne? :D hahahha Mimo braku wiedzy dobrze że ludzie się interesują miastem.