Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś pierwszy dzień wiosny - przekonaj się czemu akurat teraz warto zacząć biegać

Red.
Poseł z Gliwic Borys Budka (w środku, w biało-żółto-czarnym stroju) regularnie startuje w maratonach i udziela rad początkującym biegaczom.
Poseł z Gliwic Borys Budka (w środku, w biało-żółto-czarnym stroju) regularnie startuje w maratonach i udziela rad początkującym biegaczom. Facebook
Podstawowa zasada: nie decyduj się od razu na długie dystanse. Swoją formę trzeba doskonalić powoli, a kluczowe dla rozsądnego i bezpiecznego biegania jest właściwe obuwie - radzi poseł, a prywatnie także biegacz Borys Budka.

Polaków ogarnęła prawdziwa gorączka biegania. Jednak aby się jej poddać, dobrze jest wiedzieć jak biegać, by sobie nie zaszkodzić. Jak podkreśla poseł PO Borys Budka, a także pasjonat maratonów, najważniejsze jest właściwie dobrane obuwie. - Zacząłem biegać jeszcze w podstawówce i trochę minęło, zanim dobrałem odpowiednie buty. To jedyny element wyposażenia, na którym nie należy oszczędzać - mówi. Obecnie sklepy sportowe oferują nie tylko dobrą radę specjalisty, ale też sprawdzenie stóp w ruchu na bieżni elektrycznej i profesjonalne dostosowanie do nich kształtu obuwia. Powinno być to szczególnie ważne dla osób dobrze zbudowanych.

Definitywne zabronione jest porywanie się od razu na długie dystanse. A wręcz przeciwnie, kondycję należy doskonalić krok po kroku. - Naszym celem powinno być w końcu bieganie przez 30 minut bez wysiłku, co oznaczać będzie, że jesteśmy "obiegani", ale na początku zalecam bieg przerwany marszem - dodaje Budka. Jak sam przyznaje, biega aż pięć razy w tygodniu i nie stosuje żadnej diety, gdyż sam wysiłek pozwala mu zachować odpowiednią wagę.

Błędami regularnie popełnianymi przez początkujących biegaczy są wieczorne dojadanie i podejmowanie się treningu bez wcześniejszego wypoczynku i w stanie zbytniego przemęczenia. Bardzo ważne jest także racjonalne żywienie. Najważniejsze dla długotrwałej pracy mięśni są węglowodany. Glikogen mięśniowy stanowi podstawowy zasób glukozy niezbędnej do ich pracy, a jego wyczerpanie może skutkować zmęczeniem i znaczącym spadkiem wydajności. Węglowodany, w postaci między innymi pieczywa, kasz, ziemniaków, ryżu i owoców, powinny stanowić aż 60% diety biegacza. Jednak istotne jest nie tylko co jemy, ale również kiedy. Regularność i umiarkowane porcje to klucz do sukcesu. Insulina wytwarzana wtedy jest stopniowo, a glikogen systematycznie wprowadzany do mięśni i wątroby. Na około 2 godziny przed planowanym treningiem biegowym dobrze jest zjeść ostatni posiłek, powoli i dokładnie przeżuwając każdy kęs.

Jak przekonuje dr n. med. Jacek Jaroszewski, ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED oraz lekarz reprezentacji Polski w piłce nożnej: - Zbyt intensywny trening nie wpływa korzystnie na naszą kondycję i zdrowie. Co więcej, powinniśmy również wystrzegać się zbyt częstych ćwiczeń, gdyż mogą one prowadzić do przetrenowania, czyli obniżenia kondycji w odpowiedzi na nadmierne obciążenie. Organizm potrzebuje odpoczynku i wystarczającej ilości czasu na regenerację - ich brak zwiększa ryzyko kontuzji. Przetrenowanie objawia się m.in. rozdrażnieniem, trudnościami z zasypianiem i gorszą jakością snu, obniżoną odpornością, bólami głowy czy spadkiem motywacji - podkreśla dr Jaroszewski.

Ponoć jeśli możemy bez większych problemów przebiec 10 kilometrów w 50 minut oznacza to, że jesteśmy w stanie podjąć się półmaratonu. Jednak jak dodaje Borys Budka, nie powinniśmy zapominać o rozciąganiu, gdyż jego brak potrafi być bardzo kontuzjogenny. Niezbędna podczas treningów jest woda mineralna, a ci bardziej zaawansowani mogą spróbować swoich umiejętności w biegach ulicznych. Jednak do kwestii maratonu należy podejść z rozwagą i mierzyć swoje siły na zamiary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto