Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Kielcach będzie podwyżka cen biletów autobusowych?

Agata Kowalczyk
Budowa dworca autobusowego oraz parkingu przy nim to najważniejsze inwestycje w sferze transportu publicznego zaplanowane w Kielcach na ten rok. Pasażerowie zauważą też lepsze wyposażenie miejskich autobusów. Czy inwestycje wpłyną na podwyżkę cen biletów autobusowych?

- Mamy w tym roku jedną nową inwestycję - przyznaje Grzegorz Witkowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego, firmy, która odpowiada za organizację komunikacji miejskiej w Kielcach i okolicznych gminach.

– Jest to budowa parkingu przy dworcu autobusowym. Jeszcze w tym tygodniu ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy. Plac powstanie od strony ulicy Przemysława Gosiewskiego. Przewidujemy na nim 80 miejsc postojowych. Prace potrwają do czerwca 2020 roku.

Pozostałe inwestycje zaplanowane przez Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczęły się w minionym roku i w tym będą kontynuowane. Najważniejsza z nich to modernizacja dworca autobusowego przy ulicy Czarnowskiej. Prace idą znacznie szybciej niż wynika to z harmonogramu. Około dwa miesiące wcześniej niż planowano rozebrano starą konstrukcję dworca, został tylko stalowy szkielet.

Inne inwestycje są mniejszego kalibru, ale pasażerowie podróżujący miejskimi autobusami szybko je zauważą. – W maju zakończy się montaż tablic koralikowych pokazujących przebieg trasy we wszystkich autobusach. W ubiegłym roku założono je w 10 pojazdach. W lutym prace zostaną wznowione.

Podobnie wygląda sytuacja z montażem systemu zapowiedzi głosowych. Część autobusów została w niego wyposażona jesienią a w pozostałych pojawią się do końca maja.

W autobusach montowane są też nowe automaty do sprzedaży biletów. Te prace potrwają do czerwca. Część urządzeń wymieniono już pod koniec ubiegłego roku.

Inwestycje, choć dofinansowane przez Unię Europejską wymagają dodatkowych pieniędzy na wkład własny, a wpływy ze sprzedaży biletów spadają. Na ten rok zaplanowano dochody ze sprzedaży biletów na 30, 4 miliona złotych, ale uzyskanie tej kwoty jest mało realne. W minionym roku wyniosły one 30,1 milina złotych, a w 2017 były o pół miliona wyższe. Rosną za to dotacje miasta do utrzymania komunikacji miejskiej. W 2017 roku wyniosła 32,2 miliona złotych , w 2018 roku - 36,3 miliona złotych a na ten rok zaplanowano ją na 40,4 miliona złotych.

Jak widać z tych zestawień utrzymanie komunikacji miejskiej kosztuje podatników coraz więcej. Nieoficjalnie mówi się, że w Zarządzie Transportu Miejskiego trwają prace nad zmianą cen biletów. Ostatnia podwyżka była w 2013 roku, od tego czasu jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 złote.

- Na razie nie planujemy podwyżkę cen biletów- twierdzi rzecznik.

Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!

ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto