Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pod placem Wolności w Kielcach potrzebny jest parking?

Agata Kowalczyk
Archiwum
Czy pod placem Wolności potrzebny jest parking? Kielczanie mogą się wypowiedzieć w tej sprawie do końca roku. Władze Kielc pytają, ponieważ jest to element pozyskiwania inwestora.

Modernizacja placu Wolności wraz z budową parkingu podziemnego jest szykowna od kilku lat. Praktycznie wszystko jest gotowe do rozpoczęcia prac, brakuje tylko pieniędzy. Niestety nie udało się ich pozyskać z unijnych programów. W ubiegłym roku pojawił się pomysł budowy parkingu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju powstał Departament Partnerstwa Publiczno Prywatnego, który szuka inwestorów dla samorządów.

- Ministerstwo zleciło nam przeprowadzenie konsultacji społecznych, co jest potrzebne do znalezienia potencjalnych partnerów. Inwestor, który ewentualnie zaangażuje swoje pieniądze w budowę parkingu musi wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w mieście, jakie ceny kierowcy są gotowi ponieść. Te dane są potrzebne do obliczenia, w jakim czasie zwróci się inwestycja- przyznaje dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w kieleckim ratuszu.

Na zlecenie ratusza powstało opracowanie „Analiza popytu na miejsca postojowe – założenia polityki parkingowej”. Badaniem objęto teren położony między ulicami IX Wieków Kielc, Bodzentyńską, Rynkiem, Dużą, Jana Pawła II, Prostą, Miodowicza, Wojska Polskiego, Tarnowską i Żeromskiego. W tym terenie wykonano pomiary ruchu i rotacji samochodów na miejscach parkingowych. Wynika z nich, że w Kielcach codzienne realizowanych jest 374 tysiące podróży, z czego 42 procent samochodami osobowymi, aż 34 procent to ruch pieszych- to bardzo dużo. Transport zbiorowy stanowi tylko 22 procent. Z badań wynika, że dla kierowców najważniejsze jest znalezienie miejsca parkingowego, drugorzędne znaczenie ma wysokość opłaty.

Autorzy opracowania proponują zmianę sposobu parkowania na części ulic w centrum, między innymi Mickiewicza, Hipotecznej, Zagórskiej, Wojska Polskiego, czy Prostej poprzez wyznaczenie zatok parkingowych, zmianę liczby miejsc, czy toru jazdy samochodów.

Pojawił się też pomysł rozszerzenia strefy płatnego parkowania.
- To jest wirtualna propozycja i na razie nikt nie myśli o poszerzeniu strefy czy zmiany wysokości opłaty- zapewnia Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Dokument będący przedmiotem konsultacji dostępny jest w siedzibie Urzędu Miasta przy ulicy Koziej 3, w Wydziale Rozwoju i Rewitalizacji Miasta – Biurze Planowania Przestrzennego lub na stronie internetowej www.idea.kielce.eu/ Konsultacje potrwają do 31 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto