Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa oczek wodnych w kieleckim Ogrodzie Botanicznym dobiega końca. Zobaczcie efekty prac (WIDEO, zdjęcia)

Agata Kowalczyk
W Ogrodzie Botanicznym powstają trzy oczka wodne.
W Ogrodzie Botanicznym powstają trzy oczka wodne. Dawid Łukasik
Gigantyczne prace toczą się w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Wykopane we wrześniu trzy zbiorniki wodne są wykładane specjalną folią, która pozwoli utrzymać w nich wodę. A jej wpuszczenie jest zaplanowane jeszcze w tym roku.

Przez ponad trzy miesiące można była zwiedzać Ogród Botaniczny, ale cały czas toczyły się w nim prace budowlane i potrwają one jeszcze do końca lipca 2019 roku. W jego dolnej części, od strony ulicy Jagiellońskiej powstają oczka wodne oraz wodospad.

- Zbiorniki powstają między alpinarium a naszym biurem. Wszystkie są już wykopane. Aktualnie są one wykładane bentonitem, jest to specjalna gruba folia, która pozwoli utrzymać wodę w oczkach- informuje Katarzyna Socha, kierowniczka Ogrodu Botanicznego w Kielcach. – Na niej rozkładana jest specjalna geokrata z tworzywa, mocująca folię. Na koniec zostanie wysypany piasek, który przykryje całą konstrukcję. Potem zostanie wlanie wody, które planujemy w tym roku, ale zależy to od pogody, jak wcześnie przyjdzie zima. Rozpoczęcie napełniania najwcześniej będzie możliwe w grudniu.

Wszystkie oczka mają budowę tarasową zarówno dna, jak i brzegów. Zbiorniki są różnej wielkości, w sumie mają 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Maksymalna głębokości we zbiornikach wszystkich jest taka sama, do 1,5 metra.
Każde z oczek będzie miało inny charakter i w związku z tym zostanie obsadzone inną roślinnością.

Zbiornik położony najbliżej alpinarium będzie najbardziej ozdobny. Tutaj będzie można podziwiać kwitnące rośliny wodne, na przykład lilie o różnych kolorach kwiatów. A rośliny będzie można prawie dotknąć, ponieważ w oczku budowane są dwie kładki, które pozwą spacerować dosłownie między nimi. Tutaj będzie spływać wodospad tryskający z alpinarium.

Największy zbiornik, położony nieco niżej będzie porośnięty trzciną, pałką wodną. Zaprojektowano też niewielkie torfowisko. – To będzie taki najbardziej naturalny obiekt porośnięty szuwarami. Tutaj też będzie kładka dla spacerowiczów, drewniana meandrująca przy brzegu - dodaje.

Trzecie oczko położone na dole, kilka metrów od budynku biurowego będzie najmniejsze i najciekawsze. – Tutaj planujemy posadzić różne odmiany irysów a także ciekawą roślinę zwaną cypryśnikiem błotnym, który przy odpowiedniej wilgotności gruntu wytwarza ciekawe korzenie zakończone śmiesznymi tworami wystającymi nad powierzchnię wody, które służą do oddychania - tłumaczy. – W tym oczku powstaje oryginalna kładka dla spacerowiczów sprawiająca wrażenie, że jest zatopiona w wodzie, ale będzie można przejść po niej suchą stopą.

Wszystkie rośliny zanim trafią do oczek zostaną umieszczone w specjalnych, gigantycznych koszach. Sadzenie zaplanowane jest na wiosnę 2019 roku.

Wokół oczek powstanie trasa spacerowa, która połączy ze sobą wszystkie pięć kładek wybudowanych nad zbiornikami czy wzdłuż brzegu.

- W przyszłości do zbiorków chcemy wpuścić ryby, ale na pewno nie w 2019 roku – dodaje.

Oczka wodne oraz wodospad mają być gotowe do lipca 2019 roku. Natomiast do końca listopada ma być gotowa inna część Ogrodu Botanicznego- podziemna trasa turystyczna. W czasie prac budowlanych odsłonięto skały i podziemne pustki, jedne głębokie i wąskie, inne bardziej rozległe. Skalne ściany zostały oczyszczone a między nimi budowana jest ścieżka turystyczna, z której będzie można oglądać podziemne korytarze i szczeliny.

– W przyszłym tygodniu rozpocznie się układanie nawierzchni, podestów i schodów na ścieżkach. Zastosowane zostaną gotowe prefabrykaty- tłumaczy.

- Turyści będą mogli podziwiać tę część ogrodu od przyszłego sezonu, bo od połowy października ogród jest zamknięty. Otwarcie jest planowane od 1 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto