Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abolicja dla cudzoziemców

Redakcja
10 stycznia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz dotycząca abolicji dla cudzoziemców. W spotkaniu uczestniczył Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG gen.bryg. SG Dominik Tracz.

Od 1 stycznia 2012 roku cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie mają możliwość zalegalizowania pobytu w naszym kraju. Wnioski o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony mogą oni składać w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca pobytu przez sześć miesięcy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia cudzoziemiec może liczyć na pozwolenie na pobyt i pracę na okres dwóch lat.

Podstawowym wymogiem udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony jest nieprzerwany pobyt cudzoziemca w Polsce co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. O zalegalizowanie pobytu w ramach abolicji mogą wystąpić także cudzoziemcy, którym przed 1 stycznia 2010 roku wydano ostateczną decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i orzeczono o ich wydaleniu.

Wymogiem uzyskania przez takich cudzoziemców zezwolenia będzie ich nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 r. Abolicja pozwala zalegalizować pobyt także tym cudzoziemcom, wobec których 1 stycznia 2010 r. toczyło się postępowanie o nadanie statusu uchodźcy.

Zgodnie z ustawą, w czasie trwania postępowania ,,abolicyjnego” funkcjonariusze Straży Granicznej wykonują czynności daktyloskopijne tj. pobierają odciski linii papilarnych: „Daktyloskopowanie pozwoli nam na sprawdzenie w bazie tego czy cudzoziemiec składał wcześniej wnioski m.in. w procedurze uchodźczej. Jest to istotne w dalszym postępowaniu przy rozpatrywaniu wniosku” – powiedział gen. Dominik Tracz.

Informacje na temat abolicji dla cudzoziemców można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu (zob. zakładka: Bądź legalnie").

Informacje dotyczące warunków abolicji można również znaleźć na stronie internetowej www. abolicja.gov.pl

Źródło: bieszczadzki.strazgraniczna.pl

Zobacz też

Wiadomości kryminalne na stronie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto