Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12. Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu w Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Pojawiło się blisko 200 uczniów

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
12. Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu za nami. Wzięło w nim udział blisko 200 uczniów.
12. Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu za nami. Wzięło w nim udział blisko 200 uczniów. archiwum
Około 180 uczniów i blisko 40 nauczycieli, pedagogów szkolnych i metodyków z 25 świętokrzyskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych spotkało się w poniedziałek, 4 marca, w audytorium Akademii Nauk Stosowanych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach, podczas 12. edycji Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Był konkurs, wykłady oraz prezentacje dla uczniów.

12. Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu za nami. Wzięło w nim udział blisko 200 uczniów

"Zastosowania sztucznej inteligencji – szanse i zagrożenia" - to hasło kolejnej, dwunastej już edycji Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Był konkurs, wykłady i prezentacje dla uczniów z województwa świętokrzyskiego, propagujące zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, poszanowanie praw użytkowników Sieci i ich ochronę, a także kształtujące umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

- Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej w wielu krajach europejskich od 2004 roku. W 2011 roku Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Akademia Lipińskiego zorganizowały po raz pierwszy Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu

- przypomniała Monika Zawadzka-Chłopek metodyk z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

- To, że uczestniczymy już w dwunastej edycję świadczy o tym, że Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu znalazł stałe miejsce wśród wydarzeń edukacyjnych naszego regionu i wciąż cieszy się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli naszego regionu. W różnych formach - poprzez konkursy, prezentacje, wykłady i zajęcia warsztatowe, staramy się propagować rozsądne i odpowiedzialne zachowania w Sieci, zwłaszcza jej młodych użytkowników. Uświadamiamy występowanie licznych zagrożeń i przekazujemy wiedzę, w jaki sposób się przed nimi chronić. To najlepszy przepis na to, by Internet uczynić medium przyjaznym i służącym wszechstronnemu rozwojowi. I co najważniejsze, każdy internauta może się do tego przyczynić.

W trakcie wydarzenia uczniowie uczestniczyli w wykładach i prezentacjach, które koncentrowały się wokół czterech głównych zagadnień.

O zwalczaniu przestępczości w cyberprzestrzeni oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa w Internecie opowiadali funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W oparciu o swoje zawodowe doświadczenia przedstawili między innymi: najpowszechniej występujące kategorie przestępstw internetowych i udzielali wskazówek, jak należy na nie reagować.

O tym jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie, jakich korzyści można oczekiwać po jej dynamicznym rozwoju, ale też z jakimi zagrożeniami się to wiąże mówił - odwołując się do licznych przykładów wziętych z życia - magister Kamil Buliński z Akademii Lipińskiego.

Dużą dawkę wiedzy o tym, jak korzystać z własności intelektualnej, by nie naruszać praw autorskich i jakie komplikacje w tej dziedzinie powoduje rozwój AI, dała prezentacja Eweliny Wojtczak i Agaty Malickiej ze Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL.

Cykl prezentacji zakończyło wystąpienie księdza doktora Pawła Ścisłowicza z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach poświęcone etycznym aspektom rozwoju sztucznej inteligencji.

Po części wykładowej nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu "Zastosowania sztucznej inteligencji – szanse i zagrożenia" (uczniowie realizowali film, spot reklamowy, prezentację lub animację komputerową). W etapie szkolnym wzięło udział 364 uczniów z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Do etapu finałowego zakwalifikowano ostatecznie 58 prac; jury konkursu nagrodziło lub wyróżniło 27 autorów prac.

Najcenniejsze nagrody dla zdobywców I, II i III miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymali uczniowie z:

  • Technikum im. Władysława Grabskiego w Odonowie,
  • IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach,
  • Zespołu Szkół numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie,
  • I Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Sikorskiego we Włoszczowie,
  • Zespołu Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie.

W kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się uczniowie:

  • ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy,
  • Szkoły Podstawowej numer 7 imienia Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Kielcach,
  • Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Jaworzni,
  • Publicznej Szkoły Podstawowej w Obrazowie,
  • Szkoły Podstawowej numer 15 imienia Tadeusza Kościuszki w Kielcach,
  • Szkoły Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,
  • Szkoły Podstawowej numer 18 imienia Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Akademii Nauk Stosowanych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Zobaczcie zdjęcia z 12. Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto